قوانین مالیات واردات چیست؟قوانین مالیات واردات

 مالیات واردات بر اساس مفاد قانون مالیات های مستقیم اقدام به محاسبه ماخذ آن می‌شود که در نحوه محاسبه ماخذ شامل ارزش گمرکی کالا  (قیمت خرید کالا و هزینه های حمل و نقل و بیمه کالا ) و حقوق ورودی ( حقوق گمرکی و سود بازرگانی ) می‌باشد.

ما در این مقاله از مرکز مالی اقتصادی همت تراز  قصد داریم در مورد قوانین مالیات واردات به صورت کامل صحبت کنیم با ما همراه باشید: 

 

قوانین مالیات

شرکت‌ها در زمان ورود کالا به کشور می بایستی  اقدام به پرداخت ۴ درصد از مالیات بر اساس ماخذ نموده و سپس فیش پرداخت مالیات را به عنوان پیش پرداخت مالیات در اسناد حسابداری خود  ثبت و ضبط و در زمان ارسال اظهارنامه مالیاتی لحاظ نمایند که در سال ۱۴۰۱ میزان ۴ درصد به  2 درصد بر اساس  بخشنامه‌های صادره توسط وزارت امور اقتصاد و دارایی تبدیل شده است.

یکی از موارد مهم در خصوص موضوع واردات نحوه ارسال آن در گزارشات سازمان امور مالیاتی شامل اظهارنامه ارزش افزوده و سامانه معاملات فصلی می باشد که می بایستی با مفاهیمی همچون کد فراگیر اشخاص خارجی ( که منحصر به فردی که وزارت صنعت و معدن و تجارت به خریداران و فروشندگان خارجی طرف معامله اختصاص می دهد)،  برگ سبز گمرکی و کوتاژ گمرکی،نرخ تبدیل ارز، نحوه ثبت معاملات در سیستم حسابداری، نحوه ثبت معاملات در سامانه فصلی، تفکیک نوع معامله (ریالی –ارزی- ریالی ارزی) می بایستی در نظر گرفته شود تا در زمان رسیدگی توسط ممیزان سازمان امور مالیاتی بتوان به طور کامل نسبت به مالیات واردات دفاع نمود.

 

قوانین مالیات واردات

مالیات واردات چیست؟

با توجه به اینکه بسیاری از کالاها در داخل کشور قابل تولید نبوده و جهت تکمیل چرخه تولید و مصرف نیاز به واردات کالاهای مذکور از سایر کشورها به داخل ایران می باشیم لذا در این خصوص قانون صادرات و واردات توسط دولت تهیه و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و از این بابت از بابت حمایت از کالاهای ساخت داخل، دولت در زمان ورود کالا به کشور مالیات و عوارض و حقوق گمرکی وضع می نماید تا قیمت تمام شده کالاهای وارداتی نسبت به کالاهای تولید داخل کشور با قیمت بالاتری در جامعه عرضه شود و حمایت از تولید داخل گردد، همچنین این مالیات و عوارض وضع شده باعث می شود تا از ورود کالاهای غیرضروری به کشور جلوگیری شود و از طرفی وضع مالیات و عوارض بر روی کالاهای وارداتی به عنوان یک منبع درآمد برای دولت محسوب شده است.

 

قوانین مالیات واردات

 طبق ماده یک قانون گمرکی مصوب سال ۱۳۹۰ حقوق ورودی معادل۴ درصد ارزش گمرکی کالا به اضافه سود بازرگانی که توسط هیات وزیران تعیین می گردد به علاوه وجوهی که به موجب قانون، گمرک مشمول وصول آن می باشد و به واردات قطعی تعلق می گیرد.

در بررسی عملکردها و تصمیم گیری های مدیران موضوع مالیات و نحوه مواجهه با آن، یکی از مسائل مهم برای مدیران شده  در این راستا مرکز مالی همت تراز با ارائه خدمات مشاوره مالیاتی در اصفهان همراه شما می باشد برای تصمیم گیری بهتر برای کسب و کار خود شما می توانید از طریق تماس با ما با تقاضای خود را برای کارشناسان همت تراز ارسال کنید و با بررسی تقاضا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود. 

بر اساس ماده  چهارده قانون گمرک، ارزش گمرکی کالا شامل بهای خرید کالا در مبدأ به اضافه هزینه بیمه، حمل و نقل و سایر هزینه هایی که به کالا تا ورود به اولین دفتر گمرک تعلق می گیرد و از روی اسناد و مدارک صاحب کالا تعیین می شود و بر اساس نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی در روز اظهار ریالی می گردد.

 

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

در خصوص محاسبه ارزش افزوده واردات بایستی نوع کالا در مرحله اول مشخص شود اگر کالا از مصادیق ماده 9 قانون ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰ موضوع بندهای 2-6-7-9-13-16 و 17 بند الف ماده ۹ باشند از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند. و در خصوص بند ۱۵ ماده 9 قانون مذکور در صورت تاثیر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کالای مورد نظر مشابه داخلی نداشته باشد. واردات آن از مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهد بود.

همچنین واردات کالاهای اهدایی به صورت بلاعوض به جمعیت هلال احمر کشور، سازمان بهزیستی، آستان های مقدسه، سازمان اورژانس و کمیته امداد امام خمینی،  با تایید وزارت امور اقتصادی و دارایی و تایید مراجع صادر کننده و مجوز های مربوطه از پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده معاف خواهد بود. لیکن بجزء موارد فوق در تمامی موارد واردات هر نوع کالا و خدمات مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده به نرخ 9 در صد می باشد که از طریق گمرک بررسی برگ سبز گمرکی لحاظ و از وارد کننده اخذ خواهد شد و می بایستی در دفاتر وارد کننده به عنوان اعتبار مالیات لحاظ گردد.

 

 

 

 

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012