قوانین مالیاتی پایانه های فروشگاهیقوانین مالیاتی پایانه ها

با توجه به اهمیت شفافیت مالیات و نقشی که پرداخت مالیات، در سیستم اقتصادی کشورها می گذارد، دولت ها همواره در پی وضع قوانینی هستند که به این امور، کمک کنند تا راحتتر بتوانند، مشمولین را نسبت به پرداخت دقیق و به موقع مالیات، ملزم و تشویق نمایند.

 

قانون مالیاتی پایانه های فروشگاهی

ایران نیز، از این امر، مستثنی نیست و در راستای اهدافی نظیر شفافیت مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی برخی مشمولین، اقدام به تصویبقوانین مالیاتی پایانه های فروشگاهی ر سال 1398 نموده است، که صرفاً، برخی مشمولین، ملزم به تبعیت از مقررات آن، هستند.

 

قوانین مالیاتی مهم  پایانه ها

پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، صورتحساب الکترونیکی، حافظه مالیاتی، همگی از جدیدترین و مهمترین موضوعات فضای مالیاتی در کشور هستند. موضوعاتی که حسابدار، کارفرما، مدیر عامل، صاحب کسب و کار و یا حتی علاقمند به قوانین و مقررات مالیاتی حتماً باید اطلاعات خود را در این خصوص بروز رسانی کنید.

موضوع استفاده از پایانه های فروشگاهی اولین بار در سال ۱۳۸۲ در قانون نظام صنفی پیش بینی شد و پس از آن در قوانین و مقررات مختلف در خصوص استفاده از پایانه های فروش صحبت شد که نهایتاَ در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸ قانون پایانه های فروشگاهی به تصویب مجلس رسید.


قوانین جذاب مالیاتی پایانه ها چیست؟

 این قانون با عنوان لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی (صندوق مکانیزه فروش) به مجلس شورای اسلامی، ارائه و در تاریخ21/07/1398، تصویب گردید. بموجب ماده 121 قانون برنامه 5 ساله پنجم توسعه، جمهوری اسلامی ایران، برخی از صاحبان مشاغل که مستقیماً، با مصرف کننده، سر و کار دارند، نظیر سوپر مارکت ها، سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر، فروشندگان لوازم صوتی و تصویری و…، موظف به استفاده از سامانه های صندوق فروش یا صندوق مکانیزه فروش هستند که به سازمان امور مالیاتی متصل هستند و برخی مشاغل اطلاعات فروش خود را در آن، ثبت می نمایند. طبق توضیحات راهنمای ابتدای قانون پایانه های فروشگاهی، منظور از پایانه های فروشگاهی “رایانه، دستگاه کارتخوان بانکی (POS) ، درگاه پرداخت الکترونیکی یا هر وسیله دیگری که امکان اتصال به شبکه های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور و سامانه مودیان را داشته و از قابلیت صدور صورتحساب الکترونیکی برخوردار باشد” می باشد. و منظور از مشمولین، در این قانون (قانون پایانه های فروشگاهی)، “کلیه صاحبان مشاغل (صنفی و غیرصنفی) و اشخاص حقوقی موضوع فصل های چهارم و پنجم باب سوم قانون مالیات های مستقیم و الحاقات بعدی آن” است.


تاریخ لازم الاجرا شدن قانون پایانه های فروشگاهی قوانین مالیاتی پایانه ها

با توجه به اطلاعیه سازمان امور مالیاتی، با اجرایی شدن کامل قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، مودیانی که در سامانه ثبت نام نمایند و نسبت به صدور صورت حساب الکترونیکی و ارسال اطلاعات صورتحساب ها در سامانه مودیان طی مهلت مقرر اقدام نمایند، دیگر لزومی به ارائه صورت معاملات فصلی موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم نخواهند بود.

قوانین مالیاتی پایانه ها

سازمان امور مالیاتی در بخشنامه شماره ۲۰۰/۵۱۳۳۰/د به تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۱۷ عنوان داشته بیان نموده است که با استناد به ماده ۱۴ قانون دائمی ارزش افزوده که در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ به تصویب رسیده ، پس از استقرار کامل سامانه مودیان توسط سازمان امور مالیاتی کشور ، این سازمان مجاز است حداکثر یک درصد از پرونده های مالیاتی مودیان عضو سامانه مودیان را مورد بررسی قرار دهد و چگونگی انتخاب مودیان جهت رسیدگی باید طی دستورالعملی با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی و تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام گردد . حال اگر سازمان امور مالیاتی کشور موفق به استقرار سامانه مودیان در مهلت تعیین شده نشد، این سازمان موظف است، اظهارنامه مودیان موضوع این قانون را به میزان همین یک درصد تعیین شده در قانون محدود نماید و سایر اظهارنامه ها را بدون رسیدگی قبول کند .

بر اساس ماده ۳ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان ، سازمان امور مالیاتی موظف است حداکثر ظرف مدت ۱۵ ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، سامانه مودیان را راه اندازی نماید و امکان ثبت نام مودیان در این سامانه و صدور صورت حساب الکترونیکی را از طریق این سامانه فراهم آورد . اما به دلیل اجرایی نشدن کامل ماده (۳) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، زمینه های اجرایی شدن ماده ۱۴ قانون دائمی ارزش افزوده میسر نیست و مودیان مشمول مالیات بر ارزش افزوده همچنان موظف به تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در راستای اجرای ماده ۱۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۱۳۸۷ هستند و سازمان امور مالیاتی کشور نیز به روال سابق به رسیدگی های خود ادامه خواهد داد .

 نکات مهم قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

خرده فروشی ها و واحدهای صنفی که مستقیماً با مصرف کننده نهایی سر و کار دارند، علاوه بر ثبت نام در سامانه مودیان موظف به استفاده از پایانه های فروشگاهی می باشند. در صورت عدم ثبت نام شخص مشمول در سامانه مودیان و عدم استفاده از پایانه های فروشگاهی و صادر نکردن صورتحساب الکترونیکی، سازمان امور مالیاتی موظف است مراتب تخلف را به مودی و مرجع صادر کننده مجوز فعالیت اعلام نماید.

مرجع مذکور بایستی حداکثر طی یک هفته از زمان اعلام سازمان مالیاتی به آن واحد کسب و کار اخطار کتبی دهد، اگر واحد متخلف ظرف 10 روز از تاریخ دریافت اخطار در سامانه مودیان ثبت نام ننماید برای بار اول به مدت 2 هفته و برای بار دوم از 2 الی 6 ماه با اعلام مرجع صدور مجوز توسط نیروی انتظامی ( و در مورد کسب و کارهای مجازی توسط کار گروه تعیین مصادیق مجرمانه ) تعطیل یا مسدود خواهد شد.  همچنین اگر بعد از 15 روز، مرجع صادر کننده مجوز تعطیلی واحد متخلف را به نیروی انتظامی یا کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ابلاغ نکند، سازمان امور مالیاتی موظف می باشد تعطیلی آن واحد متخلف را به نیروی انتظامی یا کار گروه مذکور اعلام و ابلاغ کند. به همین موجب مرجع صادر کننده مجوز با متخلف در پرداخت جریمه ها و مالیات مربوطه مسئولیت تضامنی خواهد داشت.در صورت تداوم تخلف واحد کسب و کار بعد از طی یکسال، مجوز فعالیت توسط مرجع صادر کننده ابطال خواهد شد. و در پایان بانک مرکزی نیز موظف است درگاه های الکترونیک و پایانه های پرداخت واحد متخلف را در بازه زمانی تعطیلی و معلق بودن آن واحد مسدود یا غیر فعال نماید.

نتیجه گیری:

در حال حاضر سامانه مودیان در شرف عملیاتی شدن است و سازمان امور مالیاتی بخشی از تکلیف خود در این زمینه را انجام داده است مودیان بایستی بر اساس اطلاعیه های صادره در زمان مناسب خود ثبت نام و عضو سامانه گردند. فرآیند اجرا قطعاً بصورتی خواهد بود که کمترین چالش را در جامعه داشته باشد. در صورت نیاز به دریافت خدمات حسابداری مالیاتی در سراسر کشور می توانید با کارشناسان مرکز مالی اقتصادی همت تراز تماس حاصل فرمایید.

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012