اهمیت حسابداری مالی برای کسب و کارهاحسابداری مالی برای کسب و کارها

حسابداری مالی یکی از نقش های حیاتی در راه اندازی یک کسب و کار حسابداری است، زیرا با ردیابی درآمد و هزینه می توان از تطبیق با قوانین اطمینان حاصل نمود و تصمیم گیری بهتری برای مجموعه اتخاذ کرد.

 

حسابداری مالی

حسابداری، اطلاعات مالی مربوط به کسب و کار را ثبت و سازماندهی و به انتقال و درک اطلاعات مالی کمک می کند. حسابداری مانند یک ماشین بزرگ است که اطلاعات مالی خام در آن ثبت می شود, سوابق مربوط به تمام معاملات تجاری، مالیات، پیش بینی ها و … پس از بررسی ساده در مورد وضعیت مالی کسب و کار شما , با توجه به استانداردهای حسابداری ثبت می شود. به بیان دیگر حسابداری به شما می گوید که آیا سود/ زیان کسب می کنید جریان نقدینگی شما چیست؟ و دیگر سوالات از این قبیل.

 

حسابداری مالی چیست ؟

یکی از زیرمجموعه های حسابداری، حسابداری مالی است و امروزه برای رسیدگی به امور مالی در همه شرکت های اعم از کوچک و بزرگ مورد نیاز می باشد. حسابداری مالی , عملیاتی شامل ثبت، جمع بندی و تنظیم گزارش درباره معاملات تجاری در طول دوره زمانی مشخص است. در طی این فعالیت ها و فرآیندها، تمام صورت های مالی مثل صورت وضعیت مالی ، صورت سود وزیان سیستم ثبت و محاسبه  می گردد.

اگر برای امور مالی مجموعه خود به دنبال یک تیم حرفه ای می گردید با بهره گیری از مرکز مالی اقتصادی همت تراز می توانید از خدمات مشاوره مالی بهره مند شوید. کافیست با ما تماس بگیرید تا کارشناسان مالی مجموعه پاسخگوی شما باشند.

 

انواع حسابداری مالی

حسابداری نیز مانند سایر علوم و مشاغل دارای شاخه ها و گرایش‌های متفاوتی است. که بنا بر نیاز انواع مختلف حسابداری ایجاد شده اند. بسته به فعالیت‌های حسابداری اعم از برنامه ریزی مالی، ثبت و تنظیم اسناد، تحلیل و گزارش گیری و به طورکلی اینکه مدیریت امور مالی یک بنگاه اقتصادی چه نیازهایی دارد، انواع مختلفی از حسابداری شکل گرفته است. با توجه به اندازه یک بنگاه اقتصادی، نوع فعالیت، نوع سهامی، انتظارات ذینفعان و … می تواند متفاوت باشد. در زیر سعی شده است اشاره ای به گرایش های حسابداری هر چند کوچک شود:

  1. حسابداری دولتی (Governmental Accounting)
  2. حسابداری مدیریت (Management Accounting)
  3. حسابدار‌ی مالی (Financial Accounting)
  4. حسابداری مالیاتی (Tax Accounting)
  5. حسابداری حقوقی یا قضایی (Forensic Accounting)
  6. حسابداری صنعتی یا حسابدار‌ی بهای تمام شده (Cost Accounting)
  7. حسابداری عمومی (Public Accounting)
  8. حسابداری شرکتی
  9. حسابداری منابع انسانی
  10. حسابرسی (Auditing)

 

اهمیت حسابداری مالی

بررسی جزئیات حسابهای مالی همچنین سود و زیان هم از طریق این نوع از حسابداری مورد بررسی قرار می گیرد و باید در شرکت ها هر از چندگاهی انجام شود.  هدف اصلی که در حسابداری مالی دنبال می شود این است که نظارت دقیقی بر وجوه نقد و غیر نقد داشته باشیم. بررسی کردن آن دسته از وجوه نقد و غیر نقد که وارد شرکت شده یا  از شرکت خارج می شود به این شاخه از حسابداری تعلق دارد. این حسابداری با افراد و شاخه های متنوعی سروکار دارد که باید از آنها اطلاعات مالی مورد نیاز را به دست آورد. هدف اصلی این شاخه حسابداری, مالیات بر درآمد، هزینه های قابل قبول مالیاتی، پیگیری معافیت های مالیاتی، جریمه های مالیاتی و … می باشد. به طور کلی هدف اصلی از ایجاد نمودن این شاخه از حسابداری، جلوگیری از وارد شدن فشار مالیاتی می باشد. در این صورت نیازی به تحمل کردن جریمه های زیاد شرکت نمی باشد. حسابدارانی که این شاخه از حسابداری را مورد بررسی قرار می دهند بایستی در کار خود حرفه ای باشند.

 

نتیجه گیری

یک حسابدار ماهر با پیش بینی نیازهای مالی شرکت و با اعلام وضعیت مالی به شما , در وقت شما صرفه جویی می کند. همچنین می توانند دانشی در اختیار شما قرار دهند که برای افراد غیر حسابدار به راحتی قابل دسترسی نمی باشد. مثل کسر مالیات، که شاید حتی قوانین مالیاتی آن را نمی دانید ولی واجد شرایط آن هستید، اگر با این مشکلات روبرو هستید و یا حتی نمی خواهید با این موارد روبرو شوید، ممکن است زمان استخدام یک حسابدار فرا رسیده باشد.

حال با توجه به تسلط بر قوانین و مقررات، بخشنامه ها و آیین‌نامه‌های متعدد، آشنایی با استانداردهای حسابداری و حسابرسی و همچنین تجربه کافی، در صورت مواجه با مشکلات مالی و مالیاتی، ما در مرکز مالی اقتصادی همت تراز آماده همکاری با شما می باشیم.

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012