انواع ترازنامه در حسابداریانواع ترازنامه در حسابداری

گزارشی از دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام یک شرکت در یک دوره زمانی مشخص را ترازنامه گویند، که شامل مبنای محاسبه‌ی نرخ‌های بازگشت و ارزیابی ساختار سرمایه‌ای شرکت محسوب می شود. به بیان دیگر ترازنامه بخشی از صورت های مالی می باشد که در صورت های مالی جدید با نام صورت وضعیت مالی شناخته می شود همچنین به آن بیلان نیز گفته می شود که در آن نمای کلی  از دارایی‌ها و دیون شرکت ها و میزان سرمایه‌گذاری سهامداران قابل مشاهده می باشد.

 

ترازنامه چیست؟

ترازنامه (صورت وضعیت مالی) یکی از اجزا صورت‌های مالی منی باشد که کاربرد زیادی در تحلیل بنیادی دارد. به عبارتی ترازنامه منعکس کننده اقلام دائمی واحد تجاری در پایان یک دوره مالی مشخص می باشد. این گزارش خلاصه‌ای از دارایی، بدهی و سرمایه و حقوق صاحبان سهام است. در پایان دوره مالی شرکت  و حتی بازه های میان مدت سه ماهه، شش ماهه و نه ماهه ارائه می‌شود. در حقیقت ترازنامه بیان می‌کند یک شرکت چه میزان دارایی ( زمین، ساختمان، ابزار آلات، وجه نقد و ..) و چه میزان بدهی ( حساب‌های پرداختنی و …) و سرمایه دارد.

 

انواع ترازنامه شرکت‌ها و موسسات

در زیر با انواع ترازنامه آشنا خواهیم شد : 

1- بیلان به شکل حساب :

در این نوع، یکی از رایج‌ترین اشکال ترازنامه است و در آن به خوبی می‌توان تساوی حساب‌ها و معادله حسابداری را مشاهده و بررسی کرد که به شکل حرف T نوشته می‌شود. به اینصورت که در بالای ترازنامه عنوان و در ادامه در پایین عنوان، فاکتورها نوشته می‌شود. به عبارت دیگر در ابتدا عنوان نوشته می‌شود و بعد در زیر عنوان دو ستون ایجاد می‌شود که در ستون سمت راست به دارایی و در ستون سمت چپ، بدهی و حقوق صاحبان سرمایه ذکر می‌شود.

2- بیلان به شکل گزارشی :

در شکل گزارشی ترازنامه، اقلام و موارد ضروری به صورت گزارشی پشت سر هم نوشته می‌شود. به عبارت دیگر، دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهام در یک ستون پشت هم ذکر می‌شود.

انواع ترازنامه در حسابداری

ترازنامه در حسابداری

ترازنامه گزارشی در مورد وضعیت دارایی، بدهی و سرمایه یک واحد اقتصادی در یک دوره مشخص می باشد.

در حسابداری از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که می توان آن را به عنوان وضعیت یک واحد اقتصادی در قالب تصویر در نظر گرفت. تهیه صورت های مالی به عهده هیات مدیره شرکت ها گذاشته شده است که آن ها به واحد مالی می سپارند و در برخی از شرکت ها توسط حسابرسی که عضو جامعه حسابداران رسمی می باشد تنظیم و ارائه می شود ما در مرکز مالی اقتصادی همت تراز با عضویت در جامعه حسابداران رسمی ایران و دارا بودن حق امضا قادر به ارائه گزارش حسابرسی و تهیه صورت های مالی می باشیم.

 

نحوه تهیه بیلان مالی

ترازنامه ها معمولاً به صورت مقایسه ای تهیه می شود، تا بتوان اطلاعات دوره های زمانی را با هم مقایسه و اطلاعات مورد نظر را کسب نمود.

همچنین برای استخراج دیگر اطلاعات می توان از مقایسه کردن ترازنامه همان صنف و صنعت استفاده نمود.در مقایسه نمودن ترازنامه به این نکته توجه نماید که بدلیل متفاوت بودن اصناف نباید دو صنعت متفاوت را با هم را باید مقایسه نمود چون اطلاعات بدست آمده قابل اتکا و مفید نخواهد بود.

علاوه بر این از ترازنامه (بیلان) می‌توان اطلاعات جذاب و مفیدی از نسبت‌های آن تهیه نمود. به عنوان مثال نسبت بدهی به نسبت سهام که بیانگر سلامت واحد تجاری از نظر فعالیت مالی می باشد.

 3 بخش اصلی بیلا مالی:

  • دارایی
  • بدهی
  • سرمایه

تشکیل می‌شود که تشکیل دهنده معادله اصلی حسابداری می باشد. هر یک از سرفصل های دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهام از حساب‌های کوچکی تشکیل می گردند که مشخصات مالی شرکت را تشریح می‌کنند. این سرفصل ‌ها در شرکت های مختلف، متمایز از یکدیگرند و با توجه به نوع صنف و کسب و کار متفاوت هستند. در فرمول ثابت ترازنامه، مجموع بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام برابر با دارایی ها می باشد:

دارایی‌ها = بدهی‌ها + حقوق صاحبان سهام (سرمایه)

 

نتیجه گیری:

تراز مالی (صورت وضعیت مالی) همان ترازنامه است. که به عنوان یک عکس از وضعیت یک شرکت در یک تاریخ مشخص می باشد و وضعیت مالی شرکت را بیان می نماید. شما می توانید از طریق تماس با همکاران ما مشاوره مالیاتی رایگان دریافت کنید و تخصصی ترین خدمات مالیاتی را زیر نظر برترین کارشناسان مالیاتی دریافت نمایید.

 

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012