نامه 268/21368 مورخ 1402/04/04مالیات تراکنش های بانکی

بسمه تعالی

مدیر کل محترم امور مالیاتی……

موضوع: اطلاع رسانی در خصوص ابهامات نسخه جدید سامانه مودیان

با سلام و احترام

پیرو نامه نامه های شماره 20607/268/د مورخ 1402/03/31، شماره 20365/268/د مورخ 1402/03/31 و شماره 17661/268/د مورخ 1402/03/21 و با عنایت به نصب نسخه جدید سامانه مودیان در محیط عملیاتی و نظر به سوالات و ابهاماتی که از سوی مودیان محترم مالیاتی مطرح شده، ضروری است اطلاع رسانی لازم در خصوص موارد ذیل به مودیان محترم مالیاتی انجام شود.

1- در نسخه جدید سامانه مودیان در صورتیکه مودی قبلاً نسبت به اخذ شناسه یکتای حافظه مالیاتی اقدام نموده باشد، نیازی به اخذ مجدد شناسه نداشته و شناسه های اخذ شده قبلی توسط مودی، قابلیت ارسال صورت حساب را دارا می باشد. در صورتی که مودی نیاز به دریافت شناسه یکتای جدید نیز داشته باشد، امکان دریافت در سامانه مودیان فراهم می باشد.

2- محیط تستی با نشانی SandBoxrc.tax.gov.ir جهت ارسال صورت حساب آزمایشی به سامانه مودیان، ایجاد شده است و در این سامانه، کار پوشه آزمایشی به مودیان تخصیص داده می شود. مودی می تواند قبل از ارسال صورت حساب در محیط عملیاتی به نشانی tp.tax.gov.ir ابتدا در محیط آزمایشی مذکور شناسه یکتای حافظه مالیاتی آزمایشی دریافت و صورت حساب آزمایشی ارسال نماید. با توجه به اینکه محیط مذکور تستی می باشد، به لحاظ ماهیت تستی بودن این محیط، اطلاعات صورت حساب های ارسال شده در این نشانی در دوره های زمانی مشخص پاک می شود.

3- باتوجه به اینکه در ارسال صورت حساب الکترونیکی به سامانه مودیان، درج شناسه کالا/ خدمت الزامی می باشد . نظر به عدم تخصیص شناسه اختصاصی کالا/ خدمت به کلیه کالا ها/ خدمات و در راستای تسهیل کار مودیان، در حال حاضر استفاده از شناسه عمومی کالا/ خدمت توسط مودیان بلامانع می باشد. اطلاعات شناسه های مذکور در نشانی stuffid.tax.gov.ir موجود می باشد. شایان ذکر است مسئولیت تخصیص شناسه کالا/ خدمت عمومی و اختصاصی با وزارت صمت و مسئولیت تخصیص نرخ مالیات بر ارزش افزوده به شناسه های ایجاد شده، با دفتر فنی و مدیریت ریسک مالیاتی سازمان امور  مالیاتی کشور می باشد که پس از انجام مراحل فوق، اطلاعات توسط این مرکز روی درگاه سازمان به نشانی stuffid.tax.gov.ir  قرار داده خواهد شد.

4- سریال صورت حساب داخلی حافظه مالیاتی که شرح آن در صفحه 24 از سند ” دستورالعمل صدور صورت حساب الکترونیکی ” V6.4  آمده است ، مولفه متغیر تشکیل دهنده شماره مالیاتی است که مقدار آن درون  هر حافظه مالیاتی منحصر به فرد می باشد. این مقدار به ازای هر صورتحساب ثبت شده توسط حافظه مالیاتی متفاوت و به صورت صعودی و غیر تکراری تولید می شود. جزئیات مورد نیاز در این  خصوص در سند ” قالب شناسه یکتای حافظه مالیاتی  و شماره منحصر به فرد مالیاتی” قابل دسترسی می باشد . هر دو سند مذکور در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی  intamedia.ir بخش پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین نامه ها، دستورالعمل ها و نرم افزار های مرتبط قابل دسترسی می باشد. با توجه به ابهام مطرح شده از سوی مودیان، ضروری است فیلدهای سریال صورت حساب داخلی حافظه مالیاتی با بخش سریال صورت حساب در شماره منحصر به فرد مالیاتی یکسان باشد.

با عنایت به موارد مطروحه، خواهشمند است دستور فرمائید در این خصوص اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد.

برای دانلود نامه اینجا کلیک کنید.

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012