نامه شماره 40818/200/د مورخ 1401/07/04
سال تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین

 بسمه تعالی

ادارات کل امور مالیاتی

با سلام؛

به پيوست « آيين نامه غير فعال نمودن کارپوشه مؤديان موضوع تبصره ماده (24) قانون ماليات بر ارزش افزوده مصوب 1400 » که طي شماره 107455/ ت 59564هـ مورخ 1401/06/19 به تصويب هيأت محترم وزيران رسيده است، براي اجرا ارسال مي‌شود.

توضیحات در مورد بخشنامه صادره 

مرکز مالی اقتصادی همت تراز ارائه دهنده جدیدترین بخشنامه های مالی و مالیاتی می باشد، با مابروز باشید. برای ارتباط با ما کافی  است اینجا کلیک کنید.

ماده 24 ارزش افزوده و تبصره آن:

ماده 24- پس از استقرار سامانه مؤديان، فعال بودن كارپوشه مؤدي در سامانه مزبور به اين معني است كه او از نظر سازمان، شرايط لازم براي دريافت ماليات و عوارض از خريداران را دارد. در صورتي كه مؤدي شرايط لازم براي دريافت ماليات و عوارض را از دست بدهد، سازمان موظف است بلافاصله كارپوشه وي را در سامانه مؤديان غيرفعال نمايد. بانک مركزي موظف  است ترتيبي اتخاذ كند كه به محض غيرفعال شدن كارپوشه مؤدي در سامانه مؤديان، كليه دستگاه هاي پايانه فروشگاهي ( pos )مرتبط با آن، غيرفعال شوند.

تبصره- غيرفعال نمودن كارپوشه مؤدي بايد مستند به آيين نامهاي باشد كه حداكثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ اين قانون، با پيشنهاد سازمان به تصويب هيأت وزيران مي رسد.

یکی از سامانه هایی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی ایجاد شده است، سامانه مودیان می باشد. بر اساس قانون، همه مودیان موظف اند در این سامانه ثبت نام کنند و صورتحساب اینترنتی لازم را ارسال نمایند. آن دسته از مودیانی که ارتباط مستقیم با مصرف کننده دارند، باید پایانه های فروشگاهی اقدام نمایند. با توجه به اینکه در صورت نادیده گرفتن این دستور، جریمه در انتظار مودیان خواهد بود، بسیار مهم است که افراد در سایت مودیان ثبت نام نمایند و اگر هنوز پایانه فروشگاهی خود را ایجاد نکرده اند نسبت به دریافت آن اقدان نمایند و در صورت موجود بود آن می توان بدون نیاز به ثبت نام جدید، از همان پایانه استفاده نمایید.

کسانی که پایانه های فروشگاهی خود را در سامانه مودیان tp.tax.gov.ir​ ثبت می کنند، یک کارپوشه برای آنان ایجاد می شود و ارتباط سازمان امورمالیاتی و مودی از طریق آن انجام می شود. در نتیجه و با توجه به اهمیت سامانه ثبت نام مودیات مالیاتی، در این مقاله سعی شده است تا به معرفی سامانه مودیان پرداخته شود و جزئیات بیشتری از آن شامل نحوه ورود و ثبت نام، چه کسانی باید در سامانه عملیات الکترونیکی مودیان ثبت نام کنند و قانون پایانه های فروشگاهی سامانه مودیان ارائه شود.

سامانه مودیان tp.tax.gov.ir چیست؟

در آبان سال 98 قانونی به تصویب رسید که بر اساس آن افراد مشمول این قانون باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند و پایانه فروشگاهی مناسب خود را ایجاد نمایند. اما با وجود مهلت 15 ماهه ای که برای اجرای آن در نظر گرفته شده بود، تا تیر ماه ۱۴۰۱ اجرایی نشد. اما هم اکنون اخباری مبنی بر آغاز فعالیت سامانه مودیان و اجرای قانون پایانه های فروشگاهی منتشر شده است. در نتیجه سازمان امور مالیاتی کشور با ایجاد کارپوشه هر یک از مودیان مالیاتی می تواند از طریق آن به صورت اختصاصی با سازمان امور مالیاتی در ارتباط باشد.

با ثبت نام مشمولان در سامانه مودیان مالیاتی به نشانی tp.tax.gov.ir این امکان محیا می شود تا افراد بتوانند با وصل شدن به این سامانه، صورتحساب های الکترونیکی را به صورت منظم ارسال نمایند. به هر یک از این صورتحساب ها یک شماره مالیاتی ویژه تعلق می گیرید و نوع کسب و کار مشخص می کند که چه اطلاعاتی در آن ها درج شود. همه مشمولان موظف هستند در ثبت نام سامانه مودیان را نکمیل نمایند و صورتحساب های خود را از طریق این سایت ارسال نمایند که در غیر این صورت باید جریمه ای به میزان حداقل 23 درصد از فروش خود را پرداخت نمایند.

برای دانلود  نامه اینجا کلیک کنید.

 

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012