محاسبه نقل و انتقال زمینمحاسبه نقل و انتقال زمین

در این مقاله از مرکز مالی اقتصادی همت تراز که در زمینه های خدمات مالیاتی از جمله : تهیه صورت های مالی شرکت ها، پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان، دفاع از پرونده های مالیاتی و کاهش مالیات، تهیه صورت های مالی شرکت ها، مالیات بر ارزش افزوده فعالیت می کنند که در این مقاله به نحوه محاسبه نقل و انتقال زمین می پردازیم:

مبلغ نقل و انتقال زمین طبق قانون مالیات های مستقیم مشمول کسر مالیات گردیده و بر عهده مالک عین مورد معامله یا همان فروشنده می باشد، گفته می شود که میزان مالیاتی که به نقل و انتقال ملک تعلق میگیرد 5 درصد از ارزش معامله صورت گرفته می باشد که نحوه پرداخت آن نیز می توان به صورت حضوری به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید و در دفاتر رسمی با استفاده از دستگاه های پوز انجام شود، مالیات به عنوان یکی از منابع درآمدی دولت، با هدف تأمین مالیات برای هزینه های عمومی و جاری ، پیش بینی شده است. مالیات ها به دو نوع مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می شوند، که انواع گوناگونی دارند. مالیات مستقیم شامل مالیات بر درآمد، مالیات بر دارایی و مالیات بر سود می باشد.

شما می توانید با مشاورین همت تراز یکی از بهترین موسسه حسابداری در اصفهان  تماس گرفته تا با ارائه  خدمات حسابداری در اصفهان شما را همراهی نمایند. 

انواع مالیات بر دارایی

یکی از انواع مالیات بر دارایی، مالیات بر املاک است که به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم اجرا می شود. مالیات بر املاک معمولاً برای خانه ها، محل های تجاری و مواردی از این قبیل می باشد. این مالیات به دلیل اهمیت بخشی که به مسکن و ساخت و ساز در جامعه دارد، بسیار اهمیت دارد. با توجه به اینکه مالیات نقل و انتقال ملک، یکی از انواع مالیات بر املاک محسوب می شود، در اینجا آن را بررسی می کنیم. مالیات نقل و انتقال ملک، مالیاتی است که برای نقل و انتقال مالکیت یک ملک، باید پرداخت شود. این مالیات بر عهده فروشنده ملک می باشد و باید در زمان نقل و انتقال ملک، پرداخت شود. محاسبه مالیات نقل و انتقال ملک، بر اساس مبلغ فروش ملک و درصد مشخصی که توسط دولت تعیین شده است، انجام می شود.

محاسبه نقل و انتقال زمین

مالیات نقل و انتقال زمین

مالیات نقل و انتقال املاک، به عنوان یکی از مالیات‌های غیرمستقیم، برای تملک و واگذاری املاک و مستغلات اعم از زمین‌ها، ساختمان‌ها، واحدهای تجاری و مسکونی و … اعمال می‌شود. این مالیات برای تحقق پیدا کردن اهداف مهمی مانند تعادل بازار مسکن، محدودسازی معاملات مالکیتی، ارزش‌افزوده ملکی و… اعمال می‌شود. مقررات و نرخ مالیات نقل و انتقال املاک در هر کشور ممکن است متفاوت باشد و برای انجام تراکنش‌های مربوطه، باید به قوانین و مقررات مالیاتی مربوط به آن کشور تسلط داشته باشید. مالیات نقل و انتقال زمین یکی از انواع مالیات نقل و انتقال املاک است که در زمان انتقال مالکیت یک زمین، اعم از خرید، فروش، وراثت، هبه و سایر تحویل اموال مشابه، اعمال می‌شود. این مالیات معمولاً بر اساس ارزش زمین در زمان انتقال مالکیت یا مبلغ معامله تعیین می‌شود. این مالیات همچنین می‌تواند به عنوان یک ابزار مهم برای کنترل بازار زمین و مدیریت توسعه شهری استفاده شود. نرخ‌ها، معافیت‌ها و محدودیت‌های مالیات نقل و انتقال زمین در هر کشور ممکن است متفاوت باشد و تحت تأثیر قوانین و سیاست‌های مالیاتی مختلف قرار گیرد. تحلیل دقیق این مالیات و تطبیق آن با شرایط و نیازهای هر کشور می‌تواند بهبود سیستم مالیاتی، مدیریت منابع زمین و توسعه شهری را تسهیل نماید.

مالیات نقل و انتقال ملک بر عهده کیست؟

طبق ماده 59 مندرج در قانون مالیات‌های مستقیم، فروشنده یا همان مالک هنگام نقل‌ و انتقال قطعی ملک باید در کنار هزینه انتقال سند، مالیات انتقال ملک را نیز پرداخت کند. هزینه مالیات نقل و انتقال ملک پس از قطعی شدن معامله در دفاتر اسناد رسمی محاسبه خواهد شد.

انواع مالیات نقل و انتقال املاک

مالیات نقل و انتقال ملک به 4 دسته کلی تقسیم می شود:

  1.  مالیات نقل و انتقال ملک
  2.  مالیات انتقال حق واگذاری (سرقفلی)
  3. مالیات بر درآمد حاصل از ساخت و فروش املاک (نوساز)
  4. مالیات بر درآمد رضایت مالک یا حق مالکانه

مالیات نقل و انتقال ملک تجاری

فروش املاک تجاری نیز مشمول مالیات نقل و انتقال ملک تجاری می‌شود؛ تفاوت اصلی این مالیات در انواع آن است. اگر قصد فروش یک ملک تجاری را داشته باشید، مالیات بر فروش ملک به میزان 5 درصد از ارزش قرارداد فروش خواهد بود. چنانچه قصد واگذاری یا فروش سرقفلی واحد تجاری را داشته باشید، مشمول مالیات 2 درصدی انتقال سرقفلی خواهید شد. اگر شخصی تصمیم بگیرد تا سرقفلی مغازه یا ملک تجاری خود را در مقابل دریافت پول به فرد دیگری واگذار نماید، باید دو درصد از آن را به دولت به عنوان مالیات پرداخت نماید. بنابراین در ازای واگذاری سرقفلی مغازه‌ای که ارزش آن حدود 3  میلیارد تومان است باید مبلغ 60 میلیون تومان مالیات پرداخت کرد.

جمع‌بندی

هنگام فروش ملک، هزینه‌هایی وجود دارد که فروشنده در این فرآیند باید متحمل شود. یکی از این هزینه‌ها، مالیاتی است که برای نقل و انتقال ملک از فروشنده دریافت می‌شود. مالیات تعلق‌ گرفته به نقل‌ و انتقال ملک، بخش اجتناب‌ناپذیر در فروش ملک در سراسر کشور است. به‌ منظور پرداخت مالیات لازم است تا در این زمینه، آگاهی لازم داشته باشید. این آگاهی به شما کمک می‌کند تا فرآیند فروش ملک را به‌ خوبی طی کنید. یکی از راه‌های به دست آوردن اطلاعات در زمینه مالیات نقل ‌و انتقال املاک، یاری‌ گرفتن از مشاورین و کارشناسان با تجربه است. مرکز مالی اقتصادی همت تراز آماده خدمت رسانی در این زمینه به درخواست کنندگان می باشد.

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012