مالیات بر ارزش افزوده ، مالیات غیر مستقیمی است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و دریافت‌کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند. از آنجا که خود فروشنده نیز ضمن خرید اولیه چنین مالیاتی را پرداخته ولی مصرف‌کننده محسوب نمی‌شود، اینست که او حق دارد کل «مالیات‌های ارزش افزوده» پرداختی خود را از کل «مالیات بر ارزش افزوده»‌های دریافتی کسر کرده و مابه تفاوت را به دولت بپردازد. دولت‌ها مصارف ویژه‌ای را برای این مالیات درنظر گرفته‌اند. این مالیات از مهم‌ترین درآمدهای خزانه استانداری ها، شهرداری ها و دولت‌ها محسوب می‌شود و معمولاً به حساب خزانه دولت وارد و از آنجا طبق قانون و معمولاً بنا بر نسبت جمعیت بین استان‌ها و شهرها تقسیم می‌شود.
فراخوان های نظام مالیات بر ارزش افزوده:
بر اساس مفاد ماده 18 قانون مالیات بر ارزش افزوده تا کنون طی هفت مرحله برخی از فعالان اقتصادی برای اجرای قانون فراخوان شده اند.

فراخوان مرحله اول:
مشمولین مرحله اول ثبت نام- تاریخ اجرا در مورد این دسته از مشمولین:1387/07/01
1- کلیه واردکنندگان
2- صادر کنندگان
3- کلیه فعالان اقتصادی که مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات آن ها در سال 1386سه میلیارد ریال یا بیشتر بوده است.
4- کلیه فعالان اقتصادی که مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات آن ها در پنج ماهه آغازین سال 1387، یک میلیارد و دویست و پنجاه میلیون ریال یا بیشتر بوده است.
(واحدهای صنفی که دارای شخصیت حقیقی بوده و تابع شورای اصناف کشور می باشند از این بند شرایط مشمولیت مرحله اول ثبت نام مستثنی گردیدند.)

فراخوان مرحله دوم:
مشمولین مرحله دوم ثبت نام- تاریخ اجرا در مورد این دسته از مشمولین:1388/07/01
کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی، صرفنظر از میزان فعالیت، که مشمول مرحله اول ثبت نام در نظام مالیات برارزش افزوده نگردیده بودند، و شاغل به فعالیت در هر یک ازموضوعات مندرج در بند (الف) ماده ۹۶ قانون مالیات‌های مستقیم (به جز فعالیت های معاف موضوع ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده) به شرح زیر، مشمول مرحله دوم ثبت نام و اجرای این نظام مالیاتی می باشند:
1- کارخانه ها و واحدهای تولیدی که برای آنها جواز تاسیس پروانه بهره برداری از وزارت خانه ذی ربط صادر شده یا می شود.
2- بهره برداران معادن
3- ارائه دهندگان خدمات حسابرسی، حسابداری و دفترداری و همچنین خدمات مالی
4- حسابداران رسمی شاغل و موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران
5- ارائه دهندگان خدمات مدیریتی و مشاوره ای
6- ارائه دهندگان انواع خدمات انفورماتیک، رایانه ای اعم از سخت افزاری، نرم افزاری و طراحی سیستم
7- متل و هتل‌های سه ستاره و بالاتر
8- بنکداران، عمده فروش ها، فروشگاه های بزرگ، واسطه های مالی، نمایندگان توزیع کالاهای داخلی و وارداتی و صاحبان انبار
9- نمایندگان موسسه های تجاری و صنعتی، اعم از داخلی و خارجی
10- موسسات حمل و نقل موتوری و باربری دارای مجوز از مراجع ذیربط، زمینی، دریایی و هوایی باربری ( به استثناء واحدهایی که صرفاً به امر حمل و نقل مسافر اشتغال دارند.)
11- موسسات مهندسی و مهندسی مشاور
12- موسسات تبلیغاتی و بازاریابی

فراخوان مرحله سوم:
مشمولین مرحله سوم ثبت نام – تاریخ اجرا درمورد این دسته از مشمولین : 1389/01/01
کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که بر اساس شرایط مراحل اول ودوم ثبت نام، مشمول اجرای نظام مالیات برارزش افزوده نگردیده‌اند، درصورتی که در سال 1387 یا 1388 مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات ( غیر معاف یا معاف و غیر معاف) آنها سه میلیارد ریال وبالاترمی‌باشد، مشمول مرحله سوم ثبت نام و اجرای قانون خواهند بود.
اشخاصی که شاغل به فعالیت‌های صرفاً معاف موضوع ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌باشند و همچنین اشخاص حقیقی مشمولین بندهای "ب"و"ج" ماده (96) قانون مالیات‌های مستقیم که به صورت صنفی فعالیت وتابع شورای اصناف کشور هستند، از ثبت نام دراین مرحله مستثنی خواهند بود. اشخاص مزبور مکلفند به هنگام خرید کالا و خدمات از مؤدیان مشمول و ثبت نام شده دراین نظام مالیاتی ضمن دریافت صورتحساب، مالیات و عوارض متعلقه را به آن‌ها پرداخت نمایند.

فراخوان مرحله چهارم:
مشمولین مرحله چهارم ثبت نام – تاریخ اجرا درمورد این دسته از مشمولین : 1389/07/01
کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که بر اساس شرایط مراحل اول، دوم و سوم ثبت نام، مشمول اجرای نظام مالیاتی گذشته مشمول نشده بودند، در صورتی که شاغل به فعالیت های اعلام شده موضوع بند ب ماده ۹۶ قانون مالیاتهای مستقیم به شرح زیر بودند، با هر میزان فروش یا درآمد مشمول این مرحله گردیدند.
صاحبان مشاغل موضوع بند ( ب ) ماده (۹۵) اين قانون عبارتند از :
1- صاحبان کارگاه‌های صنعتی ( اعم از صنفی و غیر صنفی که دارای حداقل برق سه فاز 50 آمپر باشد) ؛
2- فروشندگان طلا و جواهر
3- فروشندگان آهن آلات
4-صاحبان تالارهای پذیرایی و رستوران‌ها
5-صاحبان متل و هتل‌های یک و دوستاره و هتل آپارتمان
6- صاحبان نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های خودرو وبنگاه معاملات املاک
7- صاحبان تعمیرگاه‌های مجاز خودرو
8- چاپخانه داران
9-صاحبان دفاتر اسناد رسمی
10-صاحبان مراکز ارتباطات رایانه‌ای، دفاتر خدمات ارتباطی ( دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه و آژانس‌های پستی) و دفاتر خدمات دولت الکترونیک ( پلیس + 10) و دفاتر خدمات الکترونیک شهر
11-صاحبان دفاتر خدمات مسافرتی وجهانگردی
12-صاحبان سینماها، تماشاخانه‌ها و مکان‌های تفریحی و ورزشی
اشخاصی که شاغل به فعالیت‌های صرفا معاف موضوع ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده هستند و همچنین اشخاص حقیقی مشمولین بند "ج" ماده (96) قانون مالیات‌های مستقیم که به صورت صنفی فعالیت و تابع شورای اصناف کشور هستند، از ثبت نام در این مرحله مستثنی خواهند بود

فراخوان مرحله پنجم:
مشمولین مرحله پنجم ثبت نام – تاریخ اجرا در مورد این دسته از مشمولین : 1390/07/01
1- کلیه اشخاص حقوقی که تاکنون و بر اساس شرایط مراحل اول ، دوم ، سوم و چهارم ثبت نام، مشمول اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده نگردیده‌اند، درصورتی که در هر یک ازسالهای 1387، 1388 و 1389 مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات (غیرمعاف یا معاف و غیر معاف) آنها یک میلیارد ریال و بیشتر باشد مشمول مرحله ثبت نام و اجرای قانون خواهند بود.
2- کلیه اشخاص حقوقی که قبل یا بعد از سال 1390 ایجاد، تأسیس و به ثبت رسیده یا می‌رسند و حائز شرایط مذکور نگردیده‌اند، در صورتی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات ( غیر معاف یا معاف و غیرمعاف) آنها در سال 1390 یا سال‌های بعد، به یک میلیارد ریال و بیشتر برسد، از اولین دور مالیاتی بعد از رسیدن به آستانه مذکور، مشمول مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون خواهند شد.
3- اشخاص حقوقی که صرفاً به فعالیت عرضه کالا و ارائه خدمات معاف موضوع ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده اشتغال دارند، از ثبت نام واجرای قانون در این مرحله مستثنی می باشند.

فراخوان مرحله ششم:
مشمولین مرحله ششم ثبت نام- تاریخ اجرا در مورد این دسته ازمشمولین : 1394/01/01
اشخاص حقوقی و همچنین حقیقی ( صرف نظر از مبلغ فروش سالانه) موضوع ماده (95) قانون مالیات‌های مستقیم که به فعالیت‌های زیر اشتغال دارند
- چلوکبابی‌ها، سالن‌های غذاخوری و سفره‌خانه‌های سنتی
- اغذیه فروشی‌های زنجیره‌ای با مالکیت واحد و یا نام و نشان و عنوان تجاری واحد فارغ از مساحت محل کسب وکار و نوع مجوز

تذکر بسیارمهم:
فعالان اقتصادی که واجد شرایط مراحل اول تا پنجم و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده بوده اند، حتی در صورت انطباق با شرایط مشمولیت مرحله ششم ثبت نام این نظام مالیاتی جز مودیان مشمول مراحل قبلی ثبت نام و اجرای قانون محسوب و مکلف به اجرای مقررات از تاریخ شمول فراخوان مربوطه خواهند شد

فراخوان مرحله هفتم:
مشمولین مرحله هفتم ثبت نام- تاریخ اجرا درمورد این دسته از مشمولین: 1395/07/01
کلیه اشخاص حقوقی فعال با هر حجم از فروش یا درآمد ( کالا و خدمت) به استثنای اشخاص حقوقی با فعالیت‌های صرفاً معاف موضوع ماده (12) قانون مالیات برارزش افزوده که به موجب فراخوان‌های قبلی تاکنون برای اجرای قانون فراخوان نشده‌اند، مشمول اجرای قانون خواهند شد.
اشخاص حقوقی که بعد از تاریخ اجرای فراخوان نیز ایجاد، تأسیس وبه ثبت می رسند و یا شروع به انجام فعالیت می کنند در صورت فعالیت با هر حجم از فروش و یا درآمد ( کالا و خدمات) از اولین دوره مالیاتی بعد از شروع فعالیت ( عرضه کالا و ارائه خدمات) مشمول اجرای قانون می‌باشند.

تذکر بسیار مهم :
فعالان اقتصادی که واجد شرایط مراحل اول تا ششم ثبت نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده بوده اند، حتی در صورت انطباق با شرایط مشمولیت مرحله هفتم ثبت نام این نظام مالیاتی جزء مودیان مشمول مراحل قبلی ثبت نام و اجرای قانن محسوب و مکلف به اجرای مقررات از تاریخ شمول فراخوان مربوطه خواهند بود.
در این راستا قانون مالیات بر ارزش افزوده در اردیبهشت ماه 1387 توسط مجلس شورای اسلامی کشور تصویب و از ابتدای مهر ماه سال 1387 لازم اجرا شده است.

مرکز مالی اقتصادی همت تراز بنا به تعهد حرفه ای خود در این حوزه و جهت دسترسی راحت تر جامعه حسابداری کشور اقدام به ارائه متن قانون مالیات بر ارزش افزوده در این خصوص نموده است . امیداست فایل های مذکور در راستای توسعه و ترویج فرهنگ مالیاتی کشور قدم موثری بردارد و برای جامعه حسابداری ایران مثمر ثمر واقع گردد.

درباره ما
مرکز مالی، اقتصادی همت تراز به مدیریت آقای مهدی آراسته تاسیس گردیده است. با توجه به سابقه اجرائی مدیریت مرکزمالی، اقتصادی همت تراز … بیشتر بدانید…

صفر تا صد قانون مالیات بر ارزش افزوده

مشاورمالی اصفهان ،مشاورمالیاتی اصفهان،مدیرمالی در اصفهان ،مشاورمالی در اصفهان ،مشاورمالیاتی در اصفهان ،

صفر تا صد قانون  مالیات بر ارزش افزوده

ثبت نام