دستورالعمل230/1895/د،درتاریخ1400/01/21محاسبه بودجه مورد نیاز

دستورالعمل230/1895/د،درتاریخ1400/01/21

نحوه اجرای بند (ل) تبصره (6) قانون بودجه سال  ۱۴۰۰ اعلام شد.

نظر به اینکه به موجب بند (ل) تبصره (6)قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مقرر شده است: « در معاملات پیمانکاری کارفرما موظف است همزمان با هر پرداخت، مالیات بر ارزش افزوده متناسب با آن را به پیمانکار پرداخت کند. تا زمانی که کارفرما مالیات بر ارزش افزوده را به پیمانکار پرداخت نکرده باشد، سازمان امور مالیاتی کشور(موظف است ضمن پاسخ به استعلام بانک ها و موسسات مالی اعتباری، دفاتر اسناد رسمی و سایر دستگاه‌های اجرایی) حق مطالبه آن از پیمانکار یا اخذ جریمه دیرکرد ازوی را نخواهد داشت. در مواردی که بدهی کارفرما به پیمانکار به صورت اسناد خزانه اسلامی پرداخت می‌شود در صورت درخواست پیمانکار، کارفرما موظف است این اوراق را عیناً به  سازمان امور مالیاتی کشور تحویل دهد. سازمان امور مالیاتی کشور معادله مبلغ اسمی اوراق تحویلی را از بدهی مالیاتی پیمانکار کسر و اسناد مذکور را به خزانه داری کل کشور ارائه می‌کند.خزانه داری کل کشور موظف است معادل مبلغ اسمی اسناد خزانه تحویلی به عنوان وصولی مالیات منظور کند.»

لذا در راستای اجرای حکم مزبور و وحدت رویه در اجرا، موارد ذیل مقرر می گردد:

ادارات کل امور مالیاتی مکلف است فرم تعیین میزان وجوه پرداخت نشده به پیمانکاران توسط کارفرمایان (تصویر پیوست) را جهت تکمیل به پیمانکاران ارائه نمایند.

پیمانکاران موضوع این بند مکلف اند نسبت به تکمیل فرم  موضوع بند (1) این دستورالعمل برای دوره‌های مالیات سال 1400 اقدام و پس از مهر و امضا و تایید کارفرمای مربوط، به اداره کل مالیاتی زیربط تحویل نمایند. ( ترجیحاً همزمان با تسلیم اظهارنامه)

ادارات کل امور مالیاتی مکلف است در پایان هر  یک از دوره های مالیاتی سال 1400 وجوه پرداخت نشده به پیمانکاران که به تایید کارفرما رسیده است را احصاء و حسب  مورد نسبت به دریافت بدهی پیمانکار در راستای قسمت اخیر بند صدرالاشاره با توجه به ساز و کاری که خزانه داری کل کشور اعلام می‌نماید و ماده (۱۳) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی مصوب 15/02/1398  اقدام نمایند.

مثال: در صورتی که پیمانکار دارای قرارداد ارائه خدمات به مبلغ یک میلیارد ریال ( با احتساب مالیات و عوارض) با کارفرما باشد و در دوره بهار سال ۱۴۰۰ بابت قرارداد مزبور سیصد میلیون ريال خدمات ارائه و معامله دویست میلیون ریال آن را دریافت نموده باشد، میزان مالیات و عوارض قابل مطالبه برای دوره بهار برابر است با 16.513.761=9*109 200.000.000 و برای مازاد به مبلغ 100.000.000 ريال، مالیات و عوارض ارزش افزوده تا زمان پرداخت کارفرما از پیمانکار قابل مطالبه و وصول نخواهد بود.

تذکر: با توجه به تکلیف قانون گذار برای کارفرما مبنی بر پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده متناسب با هر پرداخت، مالیات و عوارض پرداخت نشده متناسب با اصل وجوه پرداخت نشده قابل محاسبه و ملاک عمل بند (3) این دستورالعمل خواهد بود.

پیمانکاران موظفند در مواردی که ما قرار است بابت مطالبات شان اسناد خزانه اسلامی پرداخت شود مراتب درخواست خود به کارفرما مبنی برتحویل اوراق مزبور معادله بدهی مالیات  بر ارزش افزوده و جرائم متعلقه خود را به اداره کل امور مالیاتی زیربط اعلام نمایند.

تذکر1: اخذ و احتساب اسناد خزانه اسلامی از کارفرما برای صرفاً مالیات و جرائم مالیات به تناسب مطالبات پیمانکار از کارفرما که مقرر است در سال جاری به پیمانکار پرداخت شود، بلامانع می باشد.

 تذکر ۲ : با توجه به اینکه عوارض موضوع قانون  مالیات بر ارزش افزوده متعلق به شهرداری ها و دهیاری ها می باشد، اخذ و احتساب اسناد خزانه اسلامی برای بدهی عوارض  و جرائم آن امکان پذیر نمی باشد.

 مسئولیت حسن اجرای این دستورالعمل بر عهده مدیران  کل محترم امور مالیاتی زیربط و  نظارت بر حسن اجرای آن بر عهده دادستان انتظامی مالیاتی می باشد.

برای دانلود دستورالعمل اینجا کلیک کنید.

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012