دستورالعمل200/99/527 درتاریخ 1399/12/26مالیات خودروهای وارداتی

دستورالعمل200/99/527 درتاریخ 1399/12/26

مالیات مقطوع عملکرد سال 1399 صاحبان مشاغل خودرویی در اجرای تبصره ماده 100 ق.م.م تعیین شد.

بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب 1394/04/31 ،مالیات عملکرد سال ۱۳۹۹ صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باربری، ماشین آلات راهسازی وصنعتی، مطابق جداول پیوست با رعایت گروه بندی استان ها به شرح زیر تعیین می گردد:

  • استان‌های کشور با توجه به امکانات و شاخص های موثر و به لحاظ وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و شرایط جوی به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 گروه (1): شهر تهران،

 گروه (2): استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس، قزوین، گیلان، هرمزگان، مازندران و استان تهران به جز شهر تهران،

گروه (3):استان‌های آذربایجان غربی،کرمان،گلستان،‌سمنان،زنجان،قم، همدان، مرکزی، یزد، بوشهر و خوزستان،

 گروه (4): استان های چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، لرستان، خراسان شمالی و اردبیل،

گروه (5):استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کردستان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد،

  • مالیات عملکرد صاحبان وسایط نقلیه عمومی تا ظرفیت ۷ تن  موضوع جداول ۳ الی ۷ پیوست، بر اساس تقسیم‌بندی فوق و با اعمال ضرایب جدول زیر نسبت به ارقام مالیات مندرج در جداول مذکور تعیین می‌گردد:

شهرها/شهرستان ها

گروه بندی استان

شهر تهران

استان های گروه (2)

استان های گروه (3)

استان های گروه (4)

استان های گروه (5)

مراکز استان ها

100%

95%

90%

85%

80%

سایر نقاط استان

90%

85%

80%

75%

در خصوص مالکان تاکسی و وانت بار که مالک  بیش از یک خودرو از انواع مذکور باشد، مالیات خودروهای بعدی نیز به صورت مقطوع به شرح جدول (1) پیوست تعیین  می‌شود. در خصوص سایر صاحبان مشاغل خودرویی که دارای بیش از یک خودرو باشند، مالیات خودرو های بعدی به صورت  مقطوع با ۲۵% (بیست و پنج درصد) افزایش نسبت به جدول مربوط محاسبه و وصول خواهد شد. همچنین در صورتی  که خودروی اول مودی تاکسی یا وانت بوده و خودروهای بعدی از سایر خودروها یا ادوات موضوع جداول این دستورالعمل  باشد، با عنایت به توضیحات مذکور، مالیات خودروهای بعدی با در نظر گرفتن رقم مربوط به مالیات خودرو یا  وسیله مذکور، با ۲5% افزایش به صورت مقطوع خواهد بود.

مودیانی که در سال ۱۳۹۹ به صورت کامل فعالیت نداشته اند، مالیات آنها بر اساس مدت کارکرد محاسبه می گردد.

در راستای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب1394/04/31 ، صاحبان مشاغل مشمول این دستورالعمل تکلیفی برای تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک موضوع آیین نامه ماده ۹۵ قانون مذکور نخواهند داشت.

صاحبان مشاغل موضوع این دستورالعمل مکلفند مالیات مقرر عملکرد سال ۱۳۹۹ را حداکثر تا پایان خردادماه ۱۴۰۰ پرداخت نمایند. بدیهی است در صورت عدم پرداخت مالیات در مهلت های مشمول جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ و اصلاحیه های بعدی آن می‌باشند.

مالیات صاحبان انواع وانت بار پلاک سفید، وانت بارهای کرایه آژانس ها، سواری‌های پلاک سفید کرایه آژانس ها یا موسسات تحت نظارت تاکسیرانی و یا شرکت‌های تاکسی اینترنتی، وانت بار اینترنتی، مطابق جدول شماره ۱ پیوست این دستورالعمل محاسبه و وصول گردد.

مالیات عملکرد سال ۱۴۰۰ صاحبان خودروهایی که در سال مذکور به صورت قطعی واگذار می گردند به صورت علی‌الحساب، بر مبنای مدت فعالیت با ۲۵% (بیست و پنج درصد) افزایش از جداول موضوع این دستورالعمل و رعایت سایر بندهای این دستورالعمل و نیز مالیات صاحبان خودروهای مدل ۱۴۰۰ به نسبت مدت فعالیت در سال مذکور معادل ۲۰% (بیست درصد) بیشتر از مالیات خودروهای مدل ۱۳۹۹ تعیین میگردد.

در خصوص سایر وسایط نقلیه عمومی که در جداول پیوست  قید نگردیده است صاحبان آنها می بایست با رعایت گروه بندی صاحبان مشاغل موضوع ماده (2) آیین نامه  اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم، نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی متناسب با گروه‌بندی خود و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر قانونی اقدام نمایند.

نظر به اینکه مالیات صاحبان مشاغل خودروی موضوع این  دستورالعمل به صورت مقطوع تعیین می گردد، لذا اعمال مقررات مواد ۱۳۷، ۱۶۵ ،۱۷۲ و سایر موارد مشابه در خصوص  اینگونه مودیان موضوعیت نداشته و چنانچه صاحبان مشاغل موضوع این دستورالعمل درخواست اعمال مقررات مواد مذکور را داشته باشند، مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی موضوع ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم بوده و ادارات  امور  مالیاتی نیز موظفند مالیات متعلق به مودیان را از طریق حسابرسی و با رعایت مقررات تعیین نمایند.

 

برای دانلود دستورالعمل اینجا کلیک کنید.

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012