دستورالعمل 200/1401/528 مورخ 1401/03/16محاسبه بودجه مورد نیاز

دستورالعمل 200/1401/528 مورخ 1401/03/16

در اجرای جزء (5) بند (ع) تبصره (6) قانون بودجه سال 1401 کل کشور مقرر شده است که، برخورداری از معافیت های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالاها و خدمات و هرگونه جایزه و مشوق های صادراتی منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور است. حداکثر فرصت رفع تعهد ارزی کالاها و تجهیزات مورد استفاده در طرح (پروژه های) خدمات فنی و مهندسی یک سال پس از دریافت صورت وضعیت تایید شده توسط سازمان توسعه تجارت است.

در خصوص طرح (پروژه هایی) که به صورت (بی.ا.تی) و (بی.ا.ا.تی) و (ای.بی.سی.اف) و اعتبار تامین کننده اجرا می شود، رفع تعهد ارزی پس از تحویل قطعی طرح (پروژه) با تایید سازمان توسعه تجارت خواهد بود . در هرصورت صادرکننده موظف است در پایان مهلت فوق الذکر ارز حاصل از صادرات را به هر یک از روش های قابل قبول از جمله فروش در سامانه های (نیما) و (سنا) و واردات در برابرصادرات اقدام نماید. بر این اساس مقرر می دارد:

1- از آنجا که استرداد مالیات برارزش افزوه دوره های مالیاتی سال 1401، موکول به بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور نمی باشد، بنابراین ادارت امور مالیاتی می بایست براساس دستورالعمل شماره 200/1401/525 مورخ 1401/02/21 موضوع فرآیند استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده موضوع ماده (8) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/03/02 ، اقدام لازم را معمول نمایند.

2-نرخ صفر مالیاتی موضوع ماده (141)  قانون مالیات های مستقیم مصوب سال 1394 نسبت به درآمدهای حاصل از صادرات کالا و خدمات صادرکنندگان در سال 1401، متناسب با میزان بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور و رفع تعهد ارزی صادرکنندگان که از طریق سامانه استخراج و ویرایش اطلاعات مودیان دردسترس ادارات امور مالیاتی و مودیان مالیاتی می باشد، اعمال می شود.

بدیهی است هزینه های مرتبط با درآمدهای صادراتی که مشمول برخورداری از نرخ صفر مالیاتی نشده اند با رعایت مقررات فصل دوم از باب چهارم قانون مالیات های مستقیم مصوب اسفند ماه 1366 و اصلاحیه ها و الحاقات بعدی آن، از جمله هزینه های قابل قبول مالیاتی برای تشخیص درآمد مشمول مالیات خواهد بود.

—————————————-توضیحات در مورد بخشنامه صادره ————————————–

مرکز مالی اقتصادی همت تراز ارائه دهنده جدیدترین بخشنامه های مالی و مالیاتی می باشد، با مابروز باشید. برای ارتباط با ما کافی  است اینجا کلیک کنید.

ماده 141 قانون مالیات‌های مستقیم:
صد درصد (۱۰۰ %) درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و بیست ‌درصد (۲۰ %) درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد. فهرست مواد خام و کالاهای نفتی به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و نفت و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
تبصره۱ـ درآمد حاصل از صادرات کالاهای مختلف که به‌صورت عبوری (ترانزیت) به ‌ایران وارد می‌شوند و بدون تغییر در ماهیت یا با انجام کاری بر روی آن صادر می‌شوند مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد.
تبصره۲ـ مفاد این ماده پس از اتمام دوره اجرای قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۵ /۱۰ / ۱۳۸۹ لازم‌ الاجراء می‌شود.

 

برای دانلود دستورالعمل اینجا کلیک کنید.

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع نحوه اجرای جزء ۵ حکم بند (ع) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور طی نامه شماره ۲۰۰/۱۴۰۱/۵۲۸ مورخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۶ توسط رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شد. در صورت نیاز به مشاوره از طریق فرم زیر می توانید با کارشناسان مرکز مالی اقتصادی همت تراز ارتباط برقرار کرده تا در اسرع وقت با توجه به موضوع درخواستی با شما تماس بگیرند. 

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012