دستورالعمل ۲۰۰/۹۹/۵۰۶ درتاریخ۱۳۹۹/۰۲/۲۱گزارشات مالی

دستورالعمل ۲۰۰/۹۹/۵۰۶ درتاریخ۱۳۹۹/۰۲/۲۱

شرایط و نحوه ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده اعلام شد.

در راستای ماده ۱۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوع چگونگی ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، نظر به اینکه برابر اطلاعات واصله، شرایط و فرآیند ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده برای برخی از مودیان محترم مالیاتی با مشکلاتی همراه بوده است، لذا به منظور تکریم مودیان و تسریع و تسهیل شرایط و فرآیند ثبت‌نام مقرر می دارد:

 • شرایط ثبت نام در مالیات بر ارزش افزوده
  • ثبت نام مودی در سامانه ثبت نام نظام مالیاتی
  • انتخاب گزینه مسئولیت در نظام مالیات بر ارزش افزوده در سامانه مذکور
 • در مواردی که حسب اطلاعات واصله از مراجع ذیربط تأسیس یا صدور مجوز فعالیت، نسبت به ثبت‌نام مودی در نظام مالیاتی اقدام می‌شود، در صورتی که با توجه به نوع فعالیت و با توجه به فراخوان های انجام شده برای اشخاص مشمول مالیات بر ارزش افزوده امکان ثبت نام مودی به صورت سیستمی در نظام مالیات بر ارزش افزوده وجود داشته باشد نسبت به ثبت‌نام مودی اقدام خواهد شد. در غیر این صورت (در صورت عدم انجام ثبت نام سیستمی ارزش افزوده،)ضمن اطلاع رسانی به موقع به نحوه مقتضی( مکاتبه، ارسال پیامک یا از طریق کارپوشه سامانه مودیان حسب مورد) از مودی درخواست می‌شود در صورت مشمولیت در نظام مالیات بر ارزش افزوده با توجه به فراخوان های انجام شده با مراجعه به نشانی اعلام شده نسبت به انتخاب گزینه مشمولیت در نظام مالیات بر ارزش افزوده اقدام تا ثبت نام مودی در نظام مالیات بر ارزش افزوده به صورت سیستمی تشکیل گردد.
 • در مواردی که علی رغم مشمولیت مودی امکان ثبت نام سیستمی مودی در نظام مالیات بر ارزش افزوده فراهم نبوده و مودی نیز نسبت به ثبت‌نام در این نظام اقدام ننماید، ادارات امور مالیاتی موظفند با توجه به نوع فعالیت و سابقه فعالیت مودی در پرونده عملکرد و فراخوان‌های انجام شده نسبت به ثبت‌نام مودی اقدام و مراتب ثبت نام مودی را به نحو مقتضی ( مکاتبه،و ارسال پیامک یا از طریق کارپوشه سامانه مودیان حسب مورد) اطلاع رسانی و تکالیف قانونی وی را یادآوری نمایند..
 • مودیان می‌توانند با مراجعه به نشانی evat.ir بخش “ثبت نام” گزینه “ثبت نام” از وضعیت ثبت نام خود اطلاعات حاصل نمایند.
 • کارفرمایان خریداران کالا و خدمات و فعالان اقتصادی می توانند با مراجعه به نشانی evat.ir  در صفحه اصلی سامانه با انتخاب گزینه ی “بررسی ثبت نام مودیان مالیات بر ارزش افزوده” از ثبت نام مودیان در سامانه کسب اطلاع نمایند.
 • معاونت فناوری های مالیاتی موظف است با هماهنگی معاونت درآمدهای مالیاتی ترتیبات لازم برای اجرای این دستورالعمل را بعمل آورد.
 • از تاریخ لازم الاجرا شدن این دستورالعمل ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده کفایت داشته و نیازی به صدور گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده نمی باشد و ثبت نام های قبلی به عنوان ثبت نام قطعی تلقی می‌گردد زمان دستورالعمل شماره 260/2729/د مورخ 1398/06/11 لغو می‌گردد.

——————————————–توضیحات در مورد بخشنامه صادره ——————————————

مرکز مالی اقتصادی همت تراز ارائه دهنده جدیدترین بخشنامه های مالی و مالیاتی می باشد، با مابروز باشید. برای ارتباط با ما کافی  است اینجا کلیک کنید.

تشکیل پرونده اداره امور مالیاتی

پس از ثبت یک شرکت و یا تشکیل یک واحد اقتصادی و قبل از انجام هرگونه فعالیت شخصیت حقیقی و یا حقوقی می بایست نسبت به تشکیل پرونده در سازمان امور مالیاتی اقدام نماید.
طبق قانون تجارت، وفق مقررات مربوطه ظرف مدت 2 ماه از تاریخ ثبت شرکت باید حق تمبر سرمایه و یا به عبارتی نیم در هزار آن پرداخت گردد که این امر مستلزم تشکیل پرونده و دریافت کد اقتصادی ،شماره واحد مالیاتی ،کلاسه پرونده می باشد .
پس از تشکیل پرونده فیزیکی طبق آئین نامه تبصره 3 ماده 169اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع قانون مکلفند با رعایت ظوابط و مقررات این آئین نامه و به ترتیبی که سازمان اعلام می نماید؛از طریق مراجعه به سایت www.tax.gov نسبت به ثبت نام کد اقتصادی اقدام نمایند سازمان موظف است پس از تکمیل فرایند ثبت نام مودیان در نظام مالیاتی برای آنها شماره اقتصادی تخصیص و کارت اقتصادی صادر نماید.
 
اقدامات لازم جهت ثبت نام:
 • مشخص شدن حوزه امور مالیاتی
 •  دریافت دفترچه ثبت نام سازمان امور مالیاتی جهت ثبت نام
 • تحویل مدارک درخواستی و دریافت کد اقتصادی و …
 • پیش ثبت نام کد اقتصادی
 • ارسال پیامکی نام کاربری و کلمه عبور
 • ثبت نام کد اقتصادی
 • وضعیت نهایی 45

تشکیل پرونده اداره ارزش افزوده

همچنین طبق ماده 18 قانون مالیات برارزش افزوده اشخاص حقیقی و یا حقوفی مکلفند به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می کند نسبت به ارائه اطلاعات درخواستی سازمان مذکور و تکمل فرم های مربوط اقدام و ثبت نام نمایند. تاکید می شود چنانچه اشخاص واجد شرایط تکلیف مقرر این ماده را در مهلت مقرر انجام ندهند ، به موجب بند یک ماده 22 این قانون علاوه بر پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده متعلق و جریمه تاخیر آن مشمول جریمه ای معادل هفتاد و پنج درصد مالیات متعلق تا تاریخ ثبت نام یا شناسایی حسب مورد خواهد بود.

اقدامات لازم جهت ثبت نام:
 • مراجعه به سایت www.evat.ir و تکمیل مراحل پیش ثبت نام
 • دریافت نام کاربری و کلمه عبور محرمانه ای که پس از انجام پیش ثبت نام از طریق سازمان برای مودیان ارسال می گردد.
 • مراجعه مجدد به سایت اداره ارزش افزوده و تکمیل مراحل انجام ثبت نام نهایی
 • مراجعه به اداره کل ارزش افزوده جهت تشکیل پرونده

∎ پس از انجام این مراحل شرایط تسلیم اظهارنامه فصلی احراز می گردد.

 

برای دانلود دستورالعمل اینجا کلیک کنید.

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012