تفاوت صورتهای مالی تلفیقی و اصلیصورتهای مالی تلفیقی

در این مقاله از مرکز مالی اقتصادی همت تراز که در زمینه های خدمات مالیاتی از جمله : تهیه صورت های مالی شرکت ها، پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان، دفاع از پرونده های مالیاتی و کاهش مالیات، تهیه صورت های مالی شرکت ها، مالیات بر ارزش افزوده فعالیت می کنند که در این مقاله به تفاوت صورت های مالی تلفیقی و اصلی می پردازیم

 تفاوت صورت مالی تلفیقی و اصلی در این است که صورت مالی تلفیقی شامل اطلاعات مالی و عملکردی است که از چندین شرکت یا واحد کسب و کار جمع آوری شده است. در حالیکه صورت مالی اصلی فقط اطلاعات مالی و عملکرد یک شرکت خاص را نشان می‌دهد. صورت مالی تلفیقی معمولاً برای تجزیه و تحلیل عملکرد گروهی از شرکت‌ها یا واحدهای مرتبط استفاده می‌شود، در حالی که صورت مالی اصلی بیشتر برای ارائه اطلاعات مالی به سهامداران شرکت اصلی  و سایر علاقه‌مندان استفاده می‌شود.

صورت های مالی تلفیقی چیست؟

صورت های مالی تلفیقی مهمترین گزارش ارزیابی است که شرکت های هلدینگ به آن نیاز دارند. تمام سازمان ها و شرکت ها لازم است برای برنامه ریزی بهتر و اجرای آن، اطلاعات مالی کامل خود را بدانند. بدون این اطلاعات، نمی توانند برآورد و برنامه ای دقیق داشته باشند.

نحوه تلفیق درآمدها و هزینه ها 

شرکت اصلی و شرکت های فرعی آن شخصیت های قانونی مستقلی هستند، هر یک از شرکت های اصلی و یا فرعی صورت های مالی خود را جداگانه تهیه می کنند. این صورت های مالی تلفیقی که با صورت های مالی شرکت اصلی همراه می شود، وضعیت مالی و نتایج عملیاتی همه شرکت های گروه را به عنوان یک شخصیت اقتصادی واحد نشان می‌دهد.

  • در صورت های مالی تلفیقی، دارایی ها ،بدهی ها، درآمدها و هزینه‌های شرکت‌های گروه با یکدیگر تلفیق می‌شوند. برای مثال، وجه نقدی که در ترازنامه تلفیقی گزارش می‌شود حاصل جمع وجه نقد همه شرکت‌های فرعی و شرکت اصلی است. بدهی های شرکت اصلی و شرکت های فرعی با یکدیگر جمع می شوند و برای نشان دادن نتایج عملیات شخصیت تلفیق، درآمدها و هزینه‌های شرکت‌های گروه نیز با یکدیگر جمع می گردند. به هنگام خواندن صورت های مالی تلفیقی، بایستی به این نکته در نظر گرفته شود که شرکت اصلی و شرکت های فرعی روی هم یک شخصیت اقتصادی واحد دارند.     
  • ارقام صورت های مالی تلفیقی از حساب های دفتر کل به دست نمی آید بلکه صورت های مالی هر یک از شرکت های گروه در کاربرگ با یکدیگر ترکیب می‌شوند. برای حذف معاملات بین شرکت ها، ثبت های روزنامه در ستون حذف کاربرگ انجام می‌شود. ثبت های بدهکار و بستانکار کاربرگ به هیچ وجه در دفاتر شرکت اصلی یا شرکت های فرعی ثبت نمی‌شود.

صورتهای مالی تلفیقی

یک مثال قابل درک برای صورت های مالی تلفیقی 

اگر یک شرکت داشته باشیم به اسم A که روی یک شرکت دیگر به اسم B کنترل داشته باشد. A مالک بیش از 50 درصد B باشد، از نظر حقوقی A و B جدا هستند، اما از نظر محتوایی یک گروه را تشکیل می‌دهند. از نظر گزارشگری، چون شخصیت حقوقی جداگانه هستند، صورت های مالی جداگانه خود را تهیه می کنند. هیچ کدام برای این گروه گزارشگری نمی کنند. بنابراین، ضرورت یک سری صورت های جدید به اسم صورت های مالی تلفیقی احساس می شود. این صورت مالی با استفاده از صورت مالی A و B و یک سری تعدیلات تهیه می شود.

شما می توانید با مشاورین همت تراز یکی از بهترین موسسه حسابداری در اصفهان  تماس گرفته تا با ارائه  خدمات حسابداری در اصفهان شما را همراهی نمایند. 

نحوه تهیه صورت های مالی تلفیقی

صورت های مالی تلفیقی با استفاده از روش های حسابداری تهیه می شوند. تمام حساب های شرکت های زیر مجموعه را با استفاده از اصول حسابداری عمومی محاسبه می کنند. با روش GAAP، حساب های سهام ثانویه مثل سهام عادی و درآمدهای ناپدیدشده حذف می شوند.

روش های تهیه صورت های تلفیقی 

مقادیر جداگانه و صورت های هر شرکت را از ترازنامه شرکت مادر و شرکت فرعی جمع آوری می کنند. این ترازنامه حاوی مجموع ارزش خالص، دارایی و بدهی است که با هم ادغام می شوند.

اقلام مشابه صورت های مالی واحد اصلی و فرعی بعد از تعدیلات با هم جمع می شوند. برای نشان دادن اطلاعات مالی گروه به عنوان یک شخصیت اقتصادی یگانه، تعدیلات تلفیقی لازم در این موارد صورت می گیرد:

  • معاملات و مانده های درون گروهی
  • سود و زیان تحقق نیافته برآمده از معاملات درون گروهی
برای تهیه صورت های مالی تلفیقی به روش زیر عمل کنید:

اقلام تلفیقی، دارایی ها و بدهی ها، درآمدها و هزینه ها عبارتند از:

  • اقلام فرعی به ارزش های منصفانه یا بازار یا متعارف
  • اقلام اصلی به ارزش های دفتری

بدون در نظر گرفتن مالکیت اصلی در فرعی باید این اقلام فرعی را به شکل 100% با اقلام اصلی جمع کرد. سپس در صورت های مالی تلفیقی آورد.

  •  ممکن است شرکت اصلی برای خرید فرعی پولی بیشتر از ارزش منصفانه فرعی پرداخت کرده باشد. این باید به عنوان سرقفلی در صورت های مالی تلفیقی بیاوریم.
  •  اگر اصلی، فرعی را به شکل کامل تصاحب نکرده باشد، باید یک سهم اقلیت هم در صورت مالی تلفیقی نمایش دهد. این سهم اقلیت عبارت از ارزش منصفانه خالص دارایی های فرعی ضرب (*) در درصد سهامداران اقلیت. یعنی به میزان درصدی که در اختیار شرکت اصلی نیست و سهم اقلیت نامیده می شود، باید یک سهمی به اقلیت در ترازنامه تلفیقی داده شود.
نتیجه گیری

هدف اصلی صورت‌های مالی تلفیقی، ارائه‌ی تصویری دقیق از وضعیت مالی یک واحد اقتصادی است. با در اختیار داشتن صورت‌های مالی تلفیقی، سرمایه‌گذاران بالقوه می‌توانند سلامت فرآیندهای مالی یک شرکت و شرکت‌های تابعه آن را به‌دقت بررسی و قضاوت کنند. تنظیم این نوع گزارش‌های مالی، بار تهیه‌ی صورت‌های مالی جداگانه را برای همه‌ی شرکت‌های تابعه کاهش می‌دهد. با داشتن صورت مالی تلفیقی، کار حسابداران راحت‌تر می‌شود و می‌توان معاملات بین شرکتی را به‌درستی حسابرسی کرد. تهیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی صورت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مالی تلفیقی به اعتباردهندگان در راستای انجام بهتر فرآیند اعتبارسنجی نیز کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند . شما می توانید به کمک کارشناسان مرکز مالی و اقتصادی همت تراز با موارد تخصصی و مهم مرتبط با تهیه صورت های مالی تلفیقی و گزارشات مربوطه آشنا شده و اقدام به تهیه گزارشات مورد نیاز مجموعه خود نمائید .

شما می توانید با مشاورین همت تراز یکی از بهترین شرکت حسابداری در اصفهان تماس گرفته تا با ارائه  خدمات حسابداری در اصفهان شما را همراهی نمایند. 

 
پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012