تصویب نامه۲۴۳۸۵/ت۵۶۱۶۵هـ در تاریخ 1398/03/01گزارش های مالیاتی

تصویب نامه۲۴۳۸۵/ت۵۶۱۶۵هـ در تاریخ 1398/03/01

فهرست مناطق کمتر توسعه­­ یافته برای پرداخت فوق ­العاده مناطق کمتر توسعه ­یافته

هیأت وزیران در جلسه 1398/02/29 به پیشنهاد شماره ۵۳۹۰۳۷ مورخ 1397/۱۰/03 سازمان اداری و استخدامی کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و بند (۱) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری ـ مصوب ۱۳۸۶ ـ تصویب کرد:

فهرست مناطق کمتر توسعه­­ یافته برای پرداخت فوق ­العاده مناطق کمتر توسعه ­یافته موضوع بند (۱) تصویب نامه شماره ۷۶۲۹۴/ت ۳۶۰۹۵هـ مورخ 1398/۴/10و فهرست  پیوست آیین­ نامه فوق­ العاده ­های بدی آب و هوا، محرومیت از تسهیلات زندگی و محل خدمت موضوع بندهای (ب)، (پ) و (ت) ماده (۳۹) قانون استخدام کشوری موضوع تصویب نامه شماره ۲۰۲۷۲/ت ۵۱۵هـ مورخ 1374/۱/14 برای برقراری فوق العاده مناطق بدی آب و هوا در طول برنامه ششم توسعه کماکان معتبر  هستند.

——————————–توضیحات در مورد بخشنامه صادره ———————–

به موجب بند (ت) ماده (۳۲) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، دولت مکلف است سه درصد از درامد حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبیعی را به ترتیب یک سوم به استان‌های نفت‌خیز و گازخیز که سهم هر استان براساس سهم آن استان در ارزش صادرات نفت خام و خالص  صادرات گاز طبیعی تعیین می‌گردد و دو، سوم به شهرستان‌های مناطق کمتر توسعه‌یافته که براساس شاخص‌های توسعه‌نیافتگی به تفکیک شهرستان توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تعیین می‌شود، جهت اجرای برنامه عمرانی بودجه‌های سنواتی اختصاص دهد.

این اعتبار صرفاً به مناطق نفت خیز و مناطق توسعه نیافته اختصاص می یابد و موجب کاهش سهم اعتبارات استانی این مناطق نمی شود. همچنین به موجب این بند از قانون، آیین نامه اجرایی ماده مذکور ظرف مدت ۶ ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور (دبیرخانه) به تصویب هیئت وزیران می رسد.

علاوه بر این، براساس بند (ذ) اصلاحی ماده (۱۳۲) قانون مالیات های مستقیم، فهرست مناطق کمتر توسعه یافته شامل استان، شهرستان، بخش و دهستان در سه ماهه اول در هر برنامه پنج ساله توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی با لحاظ شاخص های نرخ بیکاری و سرمایه گذاری در تولید تهیه می شود و به تصویب هیئت وزیران می رسد و تا ابلاغ فهرست جدید، فهرست برنامه قبلی معتبر می باشد. تاریخ شروع فعالیت با تأیید مراجع قانونی ذیربط مناط اعتبار برای احتساب مشوق های مناطق  کمتر توسعه یافته است.

براساس بند (۱) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری، فوق العاده مناطق کمتر توسعه یافته و بدی آب و هوا برای مشاغل تخصصی که شاغلین آنها دارای مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر می باشند، تا به میزان ۲۵ درصد امتیاز حقوق ثابت و برای سایر مشاغل تا ۲۰ درصد حقوق ثابت هر کدام از کارمندان واجد شرایط پرداخت خواهد شد و فهرست این مناطق در هر دوره برنامه پنجساله با پیشنهاد سازمان به تصویب هیئت وزیران می رسد.

در همین راستا، سازمان برنامه و بودجه کشور فهرست جدید مناطق کمتر توسعه یافته را به همراه متن پیش نویس مصوبه مربوط جهت بررسی و طرح و تصویب در هیئت وزیران، ارایه کرده است.

به موجب پیشنهاد مذکور، محدوده جغرافیایی فعلی دهستان ها و شهرهای (با لحاظ حریم آنها)  مندرج در فهرست ارایه شده توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، ملاک اعمال تسهیلات و حمایت­ های موضوع این پیشنهاد می باشند و تغییرات آتی تقسیمات کشوری و یا تغییر نام انها تاثیری در محدوده جغرافیایی مصوب و تداوم اعمال تسهیلات و حمایت­های یاد شده نخواهد داشت.

همچنین فوق العاده مناطق کمتر توسعه یافته صرفاً به کارکنان واجد شرایط شاغل در مناطق روستایی تابعه دهستان های مندرج در فهرست مذکور پرداخت می گردد.

محدوده جغرافیایی مناطق آزاد تجاری-صنعتی مشمول حمایت مندرج در این مصوبه پیشنهادی نبوده و پالایشگاه های نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع فولاد، سایر صنایع انرژی بر و معادن درجه یک، دو و سه استخراج سالیانه کانسنگ مستقر در مناطق کمتر توسعه یافته، مشمول معافیت های مورد اشاره در این مصوبه نمی باشند.

سازمان برنامه و بودجه کشور نیز موظف خواهد بود با هماهنگی معاونت توسعه روستایی معاون اول رئیس جمهور، مرکز آمار ایران، وزارت کشور، سازمان اداری و استخدامی کشور، معاونت حقوقی و امور مجلس رئیس جمهور و سایر دستگاه های اجرایی، شاخص های تعیین مناطق کمتر توسعه یافته را نهایی نموده و مرکز آمار موظف به جمع آوری داده های مورد نظر در هر دوره پنج ساله آماری گردیده و فهرست مناطق کمتر توسعه یافته در سه ماهه اول پس از تصویب هر یک از برنامه های پنج ساله به روزرسانی می گردد.

گفتنی است، پیشنهاد یاد شده در حال حاضر در کمیسیون  زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت مراحل بررسی کارشناسی و تصمیم گیری را سپری می کند.

برای دانلود تصویب نامه اینجا کلیک کنید.

 

 

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012