بخشنامه ۲۰۰/۹۸/۸۲ در تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۰افزایش حقوق

بخشنامه ۲۰۰/۹۸/۸۲ در تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۰

عدم شمول مالیات و عوارض نسبت به سود سپرده گذاری در بانکها و موسسات مالی و اعتباری اعلام شد.

نظر به سوالات مکرر ادارت کل امور مالیاتی در خصوص شمول یا عدم شمول مالیات و عوارض ارزش افزوده نسبت به سود دریافتی سپرده­ های اشخاص نزد بانک ­ها و یا موسسات مالی و اعتباری مقرر می­دارد: از آنجاکه به موجب ماده (1) قانون مالیات بر ارزش افزوده، عرضه کالاها و ارائه خدمات در ایران مشمول مالیات بر ارزش افزوده می­باشد، لیکن سود دریافتی سپرده ­های اشخاص از بانک­ها و موسسات مالی و اعتباری اعم از دارای مجوز یا فاقد مجوز از بانک مرکزی، از مصادیق ارائه خدمت تلقی نمی گردد، فلذا مشمول مالیات و عوارض یاد شده نخواهد بود.

——————————-توضیحات در مورد بخشنامه صادره ————————

مرکز مالی اقتصادی همت تراز ارائه دهنده جدیدترین بخشنامه های مالی و مالیاتی می باشد، با مابروز باشید. برای ارتباط با ما کافی  است اینجا کلیک کنید.

سامانه مالیات سود سپرده بانکی

سازمان امور مالیاتی کشور، در سال های گذشته، با هدف تسهیل و تسریع در ارائه خدمات مالیاتی به مودیان، سایت ها و سامانه های متعددی را تاسیس و راه اندازی نموده که سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی، درگاه ملی خدمات مالیات و سامانه پرداخت قبض مالیاتی، از جمله این سامانه ها می باشد.
بنابراین، در رابطه با مالیات سود سپرده بانکی و نحوه پرداخت و اخذ آن نیز ممکن است این سوال مطرح شود که آیا سایت خاصی، برای انجام امور مربوط به این نوع از مالیات، راه اندازی شده و به عبارت دیگر، سامانه مالیات سود سپرده بانکی چه سایتی است؟

در پاسخ به سوالات فوق، باید گفت، با توجه به اینکه مالیات سود سپرده بانکی، در قانون بودجه 1401 کل کشور، مورد تصریح قانون گذار قرار گرفته و یک مالیات نسبتا جدید می باشد، تا کنون، سامانه خاصی، تحت عنوان سامانه مالیات سود سپرده بانکی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور، راه اندازی نشده است.

بنابراین، تا زمان تاسیس و راه اندازی یک سامانه اختصاصی، تحت عنوان سامانه مالیات سود سپرده بانکی، اشخاص حقوقی می توانند به منظور ثبت نام اظهارنامه مالیات سود سپرده بانکی خود، به سامانه اختصاصی خود، یعنی سامانه اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی، به آدرس return.tax.gov.ir مراجعه نمایند.

نحوه پرداخت مالیات سود سپرده بانکی

آیا نحوه پرداخت مالیات سود سپرده بانکی، نیز به روش اینترنتی، امکان پذیر می باشد؟

پرداخت تمامی انواع مالیات، از طریق سامانه پرداخت قبض مالیاتی payments.tax.gov.ir، قابل انجام بوده، نحوه پرداخت مالیات سود سپرده بانکی، نیز از طریق همین سامانه، امکان پذیر می باشد. مطابق مقررات نحوه پرداخت مالیات، اشخاص حقوقی، می توانند پس از دریافت قبض مالیاتی، برای پرداخت مالیات سود سپرده بانکی، از طریق سامانه پرداخت قبض مالیاتی، طبق راهنمای تصویری زیر، عمل نمایند:

مرورگر دستگاه خود را باز کرده و آدرس سامانه پرداخت قبض مالیاتی، یعنی payments.tax.gov.ir را در آن، جست و جو کنید تا مطابق تصویر زیر، وارد صفحه اصلی سامانه شوید.

پس از ورود به سامانه، بر روی گزینه شناسه 30 رقمی نسیم، کلیک کرده و سپس، شناسه 30 رقمی قبض مالیاتی خود و تصویر امنیتی را در کادرهای مربوطه، وارد نموده و در نهایت، بر روی  دکمه ( بررسی شناسه قبض نسیم ) کلیک کنید.

 

برای دانلود بخشنامه اینجا کلیک کنید.

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012