بخشنامه ۲۰۰/۴۰۶۲/ص در تاریخ ۱۳۹۸/۰۳/۱۲تحلیل پرونده های مالی

بخشنامه ۲۰۰/۴۰۶۲/ص در تاریخ ۱۳۹۸/۰۳/۱۲

درخواست وصول مطالبات بانک مسکن از طریق عملیات اجرایی

شماره:200/4062/ص

تاریخ:1398/03/12

جناب آقای رحیمی انارکی

رئیس محترم هیأت مدیره و مدیرعامل بانک مسکن

با سلام و احترام

بازگشت به نامه های شماره 189/2714، 189/2715، 189/2716،189/2718،189/2717 و 189/2719 مورخ 1397/11/24 موضوع اعمال مقررات ماده 48 قانون محاسبات عمومی کشور و ماده 62 آئین نامه اجرائی ماده 218 قانون مالیاتهای مستقیم جهت وصول مطالباتی که به موجب احکام و اسناد لازم الاجرا به قطعیت رسیده است، اعلام می دارد :

1.قانونگذار درماده 48 قانون محاسبات عمومی کشور اشعارداشته :«مطالبات وزارتخانه ها و موسسات دولتی از اشخاصی که به موجب احکام و اسناد لازم الاجرا به مرحله قطعیت رسیده است برطبق مقررات اجرایی مالیات های مستقیم قابل وصول خواهد بود». حکم این ماده صرفا اشاره به موسسات دولتی نموده و درکنار آن ذکری از شرکت های دولتی (بانک) به میان نیامده که به نظر می رسد قانونگذار با توجه به وجوه افتراق بین موسسات دولتی و شرکت دولتی (بانک) در زمینه های گوناگون، شرکت های دولتی را در ماده مذکور مستثنی از موسسات دولتی دانسته است.

2. مطابق ماده 4 قانون محاسبات عمومی کشور و قانون مدیریت خدمات کشوری، شرکت دولتی واحد سازمانی مشخصی است که با اجازه قانون به صورت شرکت ایجاد می شود و بانک در قالب شرکت دولتی به موجب قانون برای انجام قسمتی از تصدی های دولت فعالیت می نماید. هچنین بانک ها بر اساس لایحه قانونی اداره امور بانک ها مصوب شورای انقلاب اسلامی ایران و مصوبه مجمع عمومی بانک ها تشکیل­ گردیده و صرفا به­ موجب مقررات مندرج در اساسنامه و قانون خاص­ خود اداره میشوند.

علیهذا با عنایت به موارد فوق الذکر و وجود معاذیرقانونی امکان وصول مطالبات آن بانک با بهره گیری ازحکم ماده 48 قانون محاسبات عمومی امکان پذیر نخواهد بود.

————————-توضیحات در مورد بخشنامه صادره —————————–

مرکز مالی اقتصادی همت تراز ارائه دهنده جدیدترین بخشنامه های مالی و مالیاتی می باشد، با مابروز باشید. برای ارتباط با ما کافی  است اینجا کلیک کنید.

قانون مالياتهاي مستقيم – ماده 218

ماده 218 ـ آیین‌نامة مربوط به قسمت وصول مالیات توسط‌ وزارت خانه‌های‌ امور اقتصادی و دارایی و دادگستری تصویب و توسط ‌وزارت امور اقتصادی و دارایی به موقع اجرا گذارده خواهد شد.

برای اطلاعات اینجا بیشتر کلیک کنید.

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012