مهم ترین نکات مالیات اشخاص حقیقیمالیات اشخاص حقیقی

در این مقاله از مرکز مالی اقتصادی همت تراز که در زمینه های خدمات مالیاتی از جمله : تهیه صورت های مالی شرکت ها، پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان، دفاع از پرونده های مالیاتی و کاهش مالیات، تهیه صورت های مالی شرکت ها، مالیات بر ارزش افزوده فعالیت می کنند به مهم ترین نکات مالیات اشخاص حقیقی می پردازیم : 

موضوع ماده 97 ق.م.م  اشخاص مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی می باشند، سازمان امور مالیاتی می تواند اظهارنامه مالیاتی را بدون رسیدگی قبول و برخی دیگر را بر اساس معیارها و شاخص های تعیین شده و یا بطور نمونه انتخاب و طبق مقررات مورد رسیدگی قرار دهد. در صورت عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی در مهلت قانونی، سازمان امور مالیاتی  نسبت به  اظهارنامه مالیاتی برآوردی طبق فعالیت و اطلاعات اقتصادی کسب شده، اقدام می کند.

مالیات اشخاص حقیقی

هر شخص حقیقی، باید  نسبت به فعالیت خود دفاتر مالیاتی موضوع تجارت خود  را از ابتدای سال مالی تا انتهای آن ثبت و بایگانی نماید.

افراد حقیقی باید در آخر سال مالی مربوطه و در زمان قانونی مقرر که 31 خرداد ماه سال بعد می باشد، فرم های مالی از قبیل ترازنامه یا خلاصه وضعیت درآمد و هزینه‌ها را برای مشخص شدن وضعیت مالیات خود به سازمان امور مالیاتی ارائه نمایند.

اگر آخرین مهلت قانونی ارسال اظهارنامه مالیاتی برابر با یک روز تعطیل رسمی باشد، اولین روز بعد از اتمام تعطیلات، روز نهایی برای ارسال اظهارنامه مالیاتی می باشد.

صاحبان کسب و کارهای حقیقی ، مالیات خود را مطابق نرخ مندرج در ماده ۱۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم می پردازند.

اشخاص حقیقی تا چهار ماه بعد از شروع فعالیت فرصت دارند تا برای استفاده از تخفیفات مالیاتی، تسهیلات و معافیت‌ها، موارد را به اداره امور مالیاتی خود اعلام کنند.

در صورت درخواست اداره امور مالیاتی مبنی بر تحویل دفاتر قانونی مودی به کارشناسان یا ممیزان مالیاتی؛ اشخاص حقیقی باید به ارائه دفاتر به سازمان امور مالیاتی اقدام نمایند.

اشخاص حقیقی باید آدرس محل سکونت را به اداره مالیات ارائه نمایند.


نحوه محاسبه مالیات اشخاص حقیقی

طبق ماده 131 ق.م.م نرخ مالیات اشخاص حقیقی بر اساس نرخ‌های زیر محاسبه خواهد شد:

  • تا 2 میلیارد ريال اول درآمد مشمول مالیات نرخ 15 درصد
  • تا 2 میلیارد ريال دوم درآمد مشمول مالیات نرخ 20 درصد
  • باقیمانده درآمد مشمول مالیات با نرخ 25 درصد

بعد از ارسال اظهارنامه مالیاتی و کسر هزینه‌ها از درآمد، میزان سود خالص به دست می‌آید؛ بر اساس میزان درآمد و متناسب با سود حاصله، ۱۵، ۲۰ یا ۲۵ درصد از مبلغ کسر به‌عنوان مالیات دریافت می‌شود. کارگران و کارمندان نیز هر ساله موظف به پرداخت مالیات حقوق و دستمزد هستند؛ میزان مالیات دریافتی به مقدار افزایش حقوق کارگران بستگی دارد.

نکات مالیات اشخاص حقیقی

شما می توانید با مشاورین همت تراز یکی از بهترین موسسه حسابداری در اصفهان  تماس گرفته تا با ارائه  خدمات حسابداری در اصفهان شما را همراهی نمایند. 

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی، یک فرم از سوی سازمان امور مالیاتی کشور بوده که مودیان مالیاتی، باید هر ساله، اطلاعات دارایی و درآمد خود را، از طریق آن، به اداره مالیات ارسال کنند.  ثبت نام اظهار نامه مالیاتی ، از طریق سایت سازمان امور مالیاتی کشور انجام گرفته و مهلت ثبت نام آن، برای اشخاص حقیقی تا 31 خرداد ماه و برای اشخاص حقوقی تا 4 ماه پس از پایان سال مالی، می باشد.

همان‌طور که گفتیم یک نوع از مالیات، مالیات بر درآمد است. شرکت‌ها و اشخاص حقیقی در پایان هرسال مالی باید میزان سود و زیان، هزینه‌ها، استهلاک و… را به اداره مالیاتی اعلام کنند تا میزان مالیات پرداختی ‌آن‌ها مشخص شود. اشخاص حقیقی این اطلاعات را باید در اظهارنامه مالیاتی اعلام کنند. در صورتی که افراد یا شرکت‌ها سود و زیان خود را اعلام نکنند، مبلغ مالیات توسط ممیزین اداره مالیات تعیین و پرداخت این مبلغ توسط مودیان، ضروری است.


تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم

مطابق با ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم مودیان مالیاتی مکلف به تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی فعالیت‌های شغلی خود را در بازه‌ی زمانی یک ساله برای واحدهای شغلی جداگانه تا آخر خرداد ماه سال بعد به اداره مالیاتی محل اشتغال خود می باشند و مالیات متعلق به آن را با نرخی که در ماده 131 قانون مالیات مستقیم بیان شده است پرداخت نمایند.

اکنون که با ماده 100 آشنا شدیم در تبصره ماده مزبور به سازمان امور مالیاتی این اختیار داده شده است که برخی از مشاغل یا گروه هایی از آنان را که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ده برابر معافیت موضوع ماده 84 مالیاتهای مستقیم این قانون باشد از انجام برخی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کند و مالیات مودیان مذکور را به‌صورت مقطوع تعیین و وصول نماید و در مواردی که مودی کمتر از یک سال مالی به فعالیت اشتغال داشته باشد مالیات متعلق نسبت به مدت اشتغال محاسبه و وصول می‌شود.

لازم به ذکر است که این تبصره مانع از رسیدگی به اظهارنامه‌های مالیاتی تسلیم شده در موعد مقرر نخواهد بود.

جمع بندی مطالب

تبصره ماده 100 به زبان ساده یکی از مشوق‌های مالیاتی است که سازمان امور مالیاتی کشور برای تشویق مودیان به پرداخت مالیات در نظر گرفته است. مطابق با تبصره ماده 100، زمانی که مجموع فروش سالیانه صاحبان مشاغل تا 10 برابر سقف معافیت مالیاتی باشد، از ثبت‌نام اظهارنامه مالیاتی معاف خواهند شد. لازم به ذکر است که  برای برخورداری از مزایای تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم باید تا پایان خرداد، نسبت به ثبت‌نام اظهارنامه مالیاتی سال قبل و ارائه دفاتر و مدارک مالی به اداره مالیات اقدام کنید.

تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم هر ساله توسط سازمان امور مالیاتی برای صاحبان مشاغل و بعضی از گروه‌های شغلی در نظر گرفته می‌شود و سقف آن در هر سال با سال‌های قبل متفاوت است.

مطابق با قانون بودجه سال 1402، سقف تبصره ماده 100 سال 1402 معادل 67.200.000.000 ریال یا ۶ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان برای مودیان اشخاص حقیقی گروه اول، دوم و سوم در نظر گرفته شده است.

در این راستا مرکز مالی اقتصادی همت تراز با دراختیار داشتن متخصصین حوزه مالیات اقدام به ارائه خدمات مالیاتی شامل تهیه ارسال مالیات اشخاص حقیقینموده است.

شما می توانید با مشاورین همت تراز یکی از بهترین شرکت حسابداری در اصفهان تماس گرفته تا با ارائه  خدمات حسابداری در اصفهان شما را همراهی نمایند. 

پاسخگوی سوالات شما
جهت پاسخگویی به سوالات مالی و مالیاتی خود می توانید از خدمات رایگان مرکز مالی اقتصادی همت تراز از قبیل مشاوره مالیاتی در زمینه تراکنش های بانکی، مشاوره مالیاتی املاک و خانه های خالی، مشاوره مالیاتی در راستای ماده 181 و پلیس مالیاتی، مشاوره مالیاتی اصناف، مشاوره مالیات فهرست معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی استفاده کنید. کافیست با مشاوران مرکز مالی اقتصادی همت تراز از طریق فرم زیر در ارتباط باشید. کارشناسان همت تراز در اسرع وقت با شما در ارتباط خواهند بود.
=
خدمات مشاوره Consulting services
مجوزها authorizition
09140405012